Czwartek, 17 grudnia 2020
W przedświątecznym nastroju

Ukazały się trzy kolejne znaczące tytuły krakowskiego wydawnictwa Biały Kruk: nowy zaskakujący tom wykładów prof. Andrzeja Nowaka, album o Świętej Rodzinie z mistrzowskimi zdjęciami Adama Bujaka i tekstem głównym ks. prof. Waldemara Chrostowskiego oraz pięknie ilustrowane „24 opowieści adwentowe” dla dzieci.

Prof. Andrzej Nowak zadziwia kolejny raz! Tym razem opublikował tom zatytułowany „Między nieładem a niewolą”, którego podtytuł brzmi: „Krótka historia myśli politycznej”. Pomimo, że praca donosi się do wielu wieków ludzkiej aktywności intelektualnej, staje się niezwykle aktualna, czego dowodem jest data umieszczona pod autorskim wstępem: 3 listopada tego roku! Czytamy tam: „w tym szczególnym momencie, który określają m. in. manifestacje w Polsce, wybory w Ameryce, pandemia i światowe spory o jej znaczenie i konsekwencje, zachęcam do lektury tej książki. Poczynając od klasycznej myśli chińskiej, Lazzi, Konfucjusza, poprzez refleksję Platona i Arystotelesa, dziedzictwo spotkania chrześcijaństwa z polityką, myśl świętego Augustyna, świętego Tomasza, aż do kolejnych etapów kryzysu tego dziedzictwa – koncepcji Machiavellego, Hobbesa, Locke’a, Monteskiusza, Rousseau, skonfrontowanych z ciągłością staropolskiej myśli o Rzeczpospolitej, o pojęciu dobra wspólnego, wolności i niepodległości – tak przedstawia się szlak tej wędrówki, do której zapraszam”.

Autor dodaje, że w książce zawarł „wyniki swoich poszukiwań na tym szlaku”, które powstały podczas prowadzonych przez lata na Uniwersytecie Jagiellońskim seminariach o historii myśli politycznej. Przedstawiał je także w formie wykładów prowadzonych w cyklu spotkań organizowanych przez Stowarzyszenie Solidarni 2010 w Domu Pielgrzyma „Amicis” przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu. Spotkania te zostały utrwalone w formie wideo i są dostępne w sieci.

Jak podkreśla wydawca, prof. Andrzej Nowak dowodzi, że człowiek pogubił się w rozumieniu świata, polityki, prawa, wojny, pokoju i siebie samego. To efekt koncepcji uznających Boga za przeszkodę w realizacji ziemskich celów, a rzekomo tylko te mają sens. „Jeżeli przyjmiemy – pyta autor – że ludzie są tak różni, to jak zatem człowiek może być miarą wszystkiego? Oznaczałoby to tyle miar, ile ludzi, a więc zanikłaby jakakolwiek możliwość zbudowania w stosunkach między ludźmi obiektywnego ładu”.

Dorobek naukowy prof. Andrzeja Nowaka jest wysoko ceniony, a przypomnijmy, że pierwszym wyróżnieniem, jakie otrzymał, była Nagroda im. prof. Jerzego Skowronka przyznana w pierwszej jej edycji w 1996 roku, w kilka zaledwie miesięcy po tragicznej śmierci jej patrona, za pracę „Jak rozbić rosyjskie imperium. Idee polskiej polityki wschodniej 1733-1921”, jaka ukazała się nakładem Warszawskiej Oficyny Wydawniczej Gryf, kierowanej przez Pawła Juzwę, dodajmy, że zmarłego w ubiegłym miesiącu warszawskiego antykwariusza.

Ogromne uznanie, ale i zadziwienie, przyniosła prof. Andrzejowi Nowakowi podjęta w 2014 roku przez wydawnictwo Biały Kruk, w którym prof. Andrzej Nowak najczęściej publikuje swoje prace, edycja jego „Dziejów Polski” czyli serii opisującej całą historię Polski. W ubiegłym roku ukazał się – jak informował wydawca – „z niecierpliwością oczekiwany przez tysiące Polaków kolejny tom wielkiego dzieła prof. Andrzeja Nowaka – czyli czwarty tom „Dziejów Polski”, w którym autor opowiada o trudnym złotym wieku, czyli latach 1468-1572. Publikacja ta została nagrodzona tytułem „Książki Roku 2019” przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”. Jak wielokrotnie podkreślaliśmy, prof. Andrzej Nowak podjął się niespotykanej obecnie próby stworzenia aktualnego i – co szczególne – całościowego spojrzenia na historię naszego kraju.

W czas oczekiwania na święta Bożego Narodzenia wspaniale wpisuje się następna książka wydana przez krakowską oficyną, jaka do nas dotarła. Jest to album zatytułowany „Święta Rodzina” z tekstem ks. prof. Waldemara Chrostowskiego i fotografiami mistrza Adama Bujaka. Książka ma także trzeciego twórcę, skrywającego się jak zwykle skromnie jako „redakcja, layout i dobór ilustracji”. A jest nim Leszek Sosnowski, twórca i prezes Białego Kruka, znakomity inicjator i wykonawca dziesiątków publikacji tej oficyny, które z łatwością są rozpoznawalne dzięki szczególnemu stylowi edytorskiemu. W tej publikacji zaprezentował najwspanialszą galerię wizerunków Jezusa, Marii i św. Józefa, a także postaci im towarzyszących, ukazujących się w dziełach sztuki powstałych od wczesnego średniowiecza po czasy nam bliższe. Szczególne wzruszenie wywołują mniej znane, czy wręcz specjalnie odszukane działa z polskich sanktuariów i świątyń – zarówno z najważniejszych polskich ośrodków kultury – z Krakowa, Warszawy, Poznania, Gdańska czy Torunia, jak i z mniej znanych miejsc, jak choćby z Brzozowa, Czchowa, Libiąża, Łapczycy, Bolesławia, Chorzelowa, Nowego Korczyna, Tarnobrzega czy Skrzatusza, ukazane tutaj w mistrzowskich ujęciach Adama Bujaka.

Wspaniała ikonografia jest dopełniona znaczącymi tekstami i to nie tylko tekstem głównym ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, wybitnego teologa i biblisty, ale też papieży: Pawła VI, Jana Pawła II, Benedykta XVI i Franciszka, jak też tekstami litanii i modlitw, jakże zharmonizowanymi z głównym przesłaniem tego tomu.

I trzecia pozycja, niezwykle trafiająca w obecny czas przedświąteczny czyli „24 opowieści adwentowe. Czekając na Jezusa”. Jest to przekład z francuskiego oryginału, stworzonego przez zespół autorów i ilustratorów, przeznaczony dla dzieci, na który składa się kolekcja wyjątkowych opowieści adwentowych i wigilijnych. Jak informuje wydawca, historie są różne, zarówno klasyczne, jak Pokłon Trzech Króli, Herod dowiadujący się o nadejściu Mesjasza czy oczywiście samo Boże Narodzenie, jak i bardziej zaskakujące, jak na przykład o zupełnie niezwykłej pielęgniarce, o czwartym Mędrcu czy o Bożej niespodziance. Wszystkie opowieści prezentują morał osadzający się na dobroci i miłości.

Podaj dalej
Autor: (fran)