Czwartek, 11 sierpnia 2022
Muzeum Niepodległości zaprasza do Otwartego Pałacu

Muzeum Niepodległości zaprasza w sobotę 13 sierpnia do swojej siedziby głównej czyli do Pałacu Przebendowskich/Radziwiłłów przy al. Solidarności 62 w Warszawie na wydarzenie „Otwarty Pałac” w ramach obchodów 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Dla zwiedzających przygotowano niezwykle ciekawy program, między innymi kuratorskie zwiedzanie wystawy, kiermasz wydawnictw muzealnych oraz koncert piosenek z okresu XX-lecia międzywojennego.

W godz. 10-19 będzie można bezpłatnie zwiedzać wystawy stałe i czasowe oraz zakupić w promocyjnej cenie publikacje poświęcone Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

O godzinie 12 oraz 14 na oprowadzanie po wystawie stałej „Polonia Restituta. O niepodległość i granice 1914-1921” zaprasza edukatorka Magda Bilińska, która zapozna zwiedzających m. in. z pamiątkami związanymi z wojną 1920 roku oraz plakatami propagandowymi obu walczących stron.

O godz. 17 rozpocznie się koncert piosenek z okresu XX-lecia międzywojennego zatytułowany „Powróćmy jak za dawnych lat”. Jak informują organizatorzy, artyści wyśpiewają klimat tamtych czasów, wyczarują świat międzywojnia. Pięknie ubrani, w kostiumach z epoki przeniosą nas do eleganckich, elitarnych  lokali i na gwarne, pełne humoru ulice. Usłyszymy niezapomniane, przedwojenne szlagiery z kabaretów i czarno-białych filmów. Przeniesiemy się  w zaczarowany świat lat 20-tych i 30-tych, wspólnie śpiewając piosenkę: ,,Powróćmy jak za dawnych lat”; gdzie na parkietach królowało ,,Tango Milonga”, a kobieta – Ona czekała na ,,Odrobinę szczęścia w miłości”, choć On przyznawał, że ,,Już taki ze mnie zimny drań”. Ona wybaczała, bo przecież ,,Miłość Ci wszystko wybaczy”. Wspólnie siadali ,,Przy kominku” i cieszyli się życiem, bo ,,Ach jak przyjemnie kołysać się wśród fal”… gdy Ona nagle spostrzegła  na jego skroni ,,Pierwszy siwy włos”…. Konferansjer obdarzy widownię ciekawostkami, anegdotami i dowcipami z tamtych czasów. Tę muzyczną, niezwykłą ucztę zaserwują publiczności wyjątkowi, utalentowani, pełni emocji i wrażliwości artyści scen polskich: Barbara Droździńska, Aurelia Sobczak i Marek Ravski.

Wydarzenie „Otwarty Pałac” wpisuje się w obchody 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku, która była kulminacyjnym momentem wojny polsko-bolszewickiej. Rozegrała się w dniach 12-18 sierpnia i miała dwie fazy – obronną i ofensywną. Zwycięstwo w Bitwie Warszawskiej było możliwe dzięki ogromnej mobilizacji społeczeństwa, odrodzeniu się ducha bojowego Wojska Polskiego oraz dzięki kunsztowi operacyjnemu dowodzących – marsz. Józefa Piłsudskiego, gen. Tadeusza Rozwadowskiego, gen. Józefa Hallera i gen. Władysława Sikorskiego.

Autor: (fran)