Poniedziałek, 27 maja 2024
Republika Korei w roli gościa honorowego w przyszłorocznej edycji

Tegoroczną edycję Międzynarodowych Targów Książki odwiedziło 120 tys. osób – przekazał Jacek Oryl, dyrektor targów i wiceprezes Fundacji Historia i Kultura, która jest organizatorem wydarzenia, podczas konferencji prasowej podsumowującej targi.

– Fantastycznie sprawdziły się nasze bloki programowe, składam wielkie podziękowania dla naszych partnerów i organizatorów tych wydarzeń. Szczególnie warto wyróżnić program Włoch, czyli gościa honorowego tegorocznej edycji, Festiwal Komiksowa Warszawa, Festiwal Kryminalna Warszawa, Międzypokoleniowy Festiwal Literatury dla Dzieci Ojce i Dziatki, Spotkania z Nauką, Salony Wydawców Ukraińskich i Wolnej Białorusi – mówił Jacek Oryl.

Jak przyznał, tak wysoka frekwencja zaskoczyła samych organizatorów, szczególnie że w tym roku organizacja targów była niezwykle trudna – z uwagi na prace budowlane prowadzone przed Pałacem Kultury i Nauki.

– W przyszłym roku targi odbędą się w „Nowym Salonie Warszawy,” czyli w eleganckiej oprawie zmodernizowanego placu Centralnego i w przestrzeniach Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które już wkrótce zostanie oddane do użytku. Władze Warszawy obiecują, że będą nas wspierać – mówił Jacek Oryl.

– To już koniec naszej wspólnej podróży. Te cztery dni Targów upłynęły tak szybko! – skomentowała Laura Ranalli, chargé d’affaires Ambasady Włoch.

A Fabio Troisi, dyrektor Włoskiego Instytutu Kultury w Polsce dodał:  – Nie zapomniemy tego niesamowitego wydarzenia. Nigdy nie widziałem czegoś takiego w moim życiu. Ci młodzi ludzie, studenci, ludzie z innych miast, którzy przyjechali tutaj na Targi, to było niesamowite. Jesteśmy szczęśliwi i bardzo wdzięczni organizatorom za możliwość prezentacji na Targach.

Mottem przewodnim włoskiego wystąpienia były słowa wiersza Gianniego Rodariego „Ci vuole un fiore” (potrzebny jest kwiat). I zgodnie z tym hasłem Laura Ranalli przekazała symboliczny kwiat przedstawicielowi przyszłorocznego gościa honorowego, którym będzie Republika Korei.

– W imieniu rządu mojego kraju chcę bardziej podziękować Fundacji Historii Kultura za to zaproszenie, za ten zaszczyt i wielką szansę dla nas. Z wielką przyjemnością przyjmujemy tę propozycję, aby być gościem honorowym. Jestem bardzo zaskoczony atmosferą Targów, pasją do książek i otwarcie na różne kultury, które Polacy pokazali przez cztery targowe dni – przekazał Dangkweon Lee, dyrektor Centrum Kultury Korei w Polsce.

Przyszłoroczna edycja odbędzie się w dniach 22-25 maja 2025 roku – w Pałacu Kultury i Nauki, jak i w jego obrębie.

[Na zdjęciu od lewej: Jacek Oryl, Laura Ranalli, chargé d’affaires Ambasady Włoch i Dangkweon Lee, dyrektor Centrum Kultury Korei w Polsce]

 

 

 

 

 

 

Podaj dalej
Autor: ET, fot. ET