Wtorek, 10 grudnia 2019
Zaproszenie do Mocak-u

Wydawnictwo Bosz oraz Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie Mocak zapraszają na spotkanie promujące wydanie albumu „150 lat malarstwa polskiego” autorstwa Marii Anny Potockiej, które odbędzie się w czwartek 12 grudnia o godz. 18. w w sali audiowizualnej Mocak-u. W spotkaniu udział wezmą: autorka – Maria Anna Potocka, projektant albumu prof. Władysław Pluta oraz wydawca Bogdan Szymanik. Moderacja: Grzegorz Jankowicz.

Wydawca informuje, że „150 lat malarstwa polskiego” autorstwa Marii Anny Potockiej to bogato ilustrowany zbiór blisko pięćdziesięciu esejów poświęconych najwybitniejszym polskim artystom od drugiej połowy XIX wieku do współczesności. Każdy z tekstów koncentruje się na wskazaniu esencji twórczości danego malarza – od zarysowania tła biograficznego, często przez analizę psychologiczną twórcy, po podsumowanie jego dorobku artystycznego. Rozważania wzbogacone są o interpretacje wybranych dzieł sztuki, które niejednokrotnie wykraczają poza oczywiste przesłanie, jakie niesie obraz. Jak zauważa autorka: „Właściwy sens sztuki zawiera się w twórcy. Dzieła są jedynie tropami, które pozwalają do tego źródła dotrzeć”. Maria Anna Potocka umożliwia czytelnikom wnikliwe i bardzo subiektywne spojrzenie na dorobek artystyczny wielu polskich malarzy, choćby Jana Matejki, Jacka Malczewskiego, Tadeusza Kantora, Wojciecha Fangora, Edwarda Dwurnika czy Leona Tarasewicza, tłumacząc, że indywidualne relacje z czyjąś sztuką i zgłębienie jej w osobisty sposób pozwalają każdemu odbiorcy przeistoczyć się niejako w artystę.
Informacje: Aleksandra Fałkowska-Dziedzic, dyrektor ds. marketingu i promocji, Dział Marketingu Wydawnictwa Bosz, e-mail: marketing@bosz.com.pl, tel. 13 469 90 07, kom. 725 251 500. „BOSZ” Szymanik i wspólnicy, 38-722 Olszanica 311, Biura w Lesku: ul. Przemysłowa 14, 38-600 Lesko, www.bosz.com.pl

Podaj dalej
Autor: (fran)