Czwartek, 16 lutego 2023
Już 850 topowych pozycji w ofercie

Z uwagi na silny trend i nieustannie rosnące zainteresowanie literaturą Young Adult, Empik zdecydował o wyodrębnieniu tej kategorii na Empik.com i we wszystkich salonach sieci.

Jak wskazuje Empik, takie tytuły jak “Heartstopper”, “Flawless”, “Rodzina Monet” czy “Start a Fire” do tej pory w wirtualnym i fizycznym katalogu Empiku były przyporządkowane do kategorii dla młodzieży lub literatury obyczajowej.

– Teraz, wsłuchując się w głos młodych odbiorców, postanowiliśmy stworzyć dedykowaną kategorię Young Adult, kierowaną do starszej młodzieży – mówi Julia Kasicka, menadżerka nowej kategorii Young Adult w Empiku.

Tytuły przypisywane są do katalogu YA według sposobu klasyfikacji wiekowej przez wydawcę. Znaczenie ma również język, jakim książka jest napisana, wiek bohaterów, a także sama fabuła.

– Cieszy nas bardzo, że młodzież czyta. Widzimy to m.in. w zestawieniach książkowych top 20 na Empik.com, w których tytuły YA stanowią aż połowę wszystkich pozycji. Modę na czytanie wśród młodych potwierdzają również dane sprzedażowe – w ciągu ostatniego roku zanotowaliśmy 150 proc. wzrost zainteresowania książkami YA i prognozujemy, że w następnych miesiącach trend wzrostowy się utrzyma. Sukcesywnie powiększamy więc katalog o kolejne nowości – dziś jest to ok. 850 topowych pozycji  – dodaje Julia Kasicka.

Zapowiedzią tej zmiany było włączenie Young Adult jako kategorii nagród w ramach plebiscytu Bestsellery Empiku 2022. O statuetkę i tytuł najchętniej wybieranej książki dla młodych ubiegłego roku walczyły m.in. powieści Marty Łabęckiej, Alice Oseman, Weroniki Anny Marczak czy P.S. Herytiery (Pizgacz), która finalnie odebrała pierwszego w dorobku Bestsellera za “Start a Fire. Runda pierwsza”.
O sile autorek i autorów tworzących w nurcie YA i ich unikalnej relacji z czytelnikami w mediach społecznościowych świadczy również wynik głosowania na Pisarkę/Pisarza Roku. Decydowali tutaj tylko fani, którzy w ciągu tygodnia oddali ponad 120 tys. głosów na swoich faworytów w aplikacji Empik. Szansę na tę nagrodę mieli wszyscy twórcy nominowani w kategoriach książkowych, w tym Remigiusz Mróz, Olga Tokarczuk czy Katarzyna Bonda. Walka trwała do ostatnich minut, ale w finale statuetka powędrowała do Weroniki Anny Marczak, która na ostatniej prostej zmobilizowała czytelników do głosowania.
Pełna oferta książkowa Young Adult dostępna jest już na podstronie na Empik.com: Empik.com/ksiazki/young-adult oraz w salonach Empik w całej Polsce.
Podaj dalej
Autor: ET