Piątek, 4 listopada 2022
Sukces wspólnego stoiska Komitywy Niszowych Wydawców

Podczas. 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie na wspólnym stoisku zaprezentowała się Komitywa Niszowych Wydawców.

Udział w dużych targach książki zazwyczaj jest niedostępny finansowo dla małych wydawców, ograniczając im możliwość konkurencji na trudnym rynku księgarskim. Ich niekomercyjne niskonakładowe publikacje często z trudem przebijają się przez ofertę dużych wydawnictw. Ważnym elementem działań na rzecz biblioróżnorodności jest promocja wydawnictw niszowych. Z tego powodu Polska Izba Książki podjęła starania o organizację wspólnych wystąpień niszowych wydawców podczas najważniejszych targów książki. Udało się to dzięki wsparciu Instytutu Książki oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

–  Polska Izba Książki po raz czwarty zorganizowała kolektywne stoisko dla wydawców, którzy z pasją realizują się w publikowaniu ciekawych książek z najróżniejszych dziedzin, natomiast nie osiągają skali sprzedaży, która umożliwiłaby występowanie na targach książki z własnymi stoiskami. Inicjatywa wspierana jest przez Instytut Książki – to istotna pomoc. Cieszy ogromnie kreatywność, zaangażowanie niszowych wydawców w ten projekt i ich znakomita współpraca pomiędzy sobą i z nami, pracownikami Izby. Przygotowując stoisko, plan spotkań, formy sprzedaży oraz promocji odbywamy przed targami liczne spotkania online. Nie zliczę, ile ich się odbyło. Jest mnóstwo szczegółów do uzgodnienia. Wszystkie działania podporządkowane są wspólnemu celowi: promocji tego segmentu rynku książki – niszowych wydawców ambitnej literatury, która nie wszędzie jest na widoku, która ma problem z dotarciem do czytelnika. Uczestnicy projektu promują nie tylko swoje wydawnictwa oraz wydawnictwa pozostałych wystawców kolektywnego stoiska – promują ideę różnorodności oferty wydawniczej, zrównoważonego rynku książki – przekazała Bibliotece Analiz Grażyna Szarszewska, dyrektor Biura PIK.

– Osiągnięcie tak dobrej współpracy wymagało czasu i wysiłku. Za ten włożony czas i wysiłek, za umiejętność dochodzenia do konsensusu i za wspólne dążenie do opisanego wyżej celu – bardzo dziękuję uczestnikom projektu. Instytutowi Książki dziękujemy bardzo za wsparcie finansowe i uśmiechamy się z nadzieją na kontynuację – dodała Grażyna Szarszewska.

– Chciałabym podziękować całemu zespołowi PIK za uzyskanie dofinansowania na nasze stoisko i poprowadzenie projektu. Wyszło super! – skomentowała Anetta Konstanowska z wydawnictwa zielone.

– Podziękowania również dla wszystkich biorących udział w tej pięknej i udanej inicjatywie – wtóruje Fabian Cieślik z wydawnictwa Marpress.

W projekcie wzięli udział:
1. Biblioteka Słów (imprint Biblioteki Analiz sp. z o.o)
2. Fundacja Sąsiedzi
3. JanKa 4.
Oficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder
5 .Wydawnictwo Akademickie SEDNO
6. Wydawnictwo Buffi
7. Wydawnictwo Ha!art
8. Wydawnictwo i Fundacja Kultury Papierowy Motyl
9. Wydawnictwo Jagoda
10. Wydawnictwo Marpress
11. Wydawnictwo Nieoczywiste
12. Wydawnictwo Nieśpieszne
13. Wydawnictwo Nisza
14. Wydawnictwo Omnibus
15. Wydawnictwo Ostrogi

16. zielone wydawnictwo A-ti.

Sprzedaż na wspólnym stoisku koordynowała Milena Gumienny z De Revolutionibus Books&Cafe. Na stoisku odbyło się również kilkanaście spotkań autorskich.
Podaj dalej
Autor: ET, fot. Adam Golec