Poniedziałek, 19 grudnia 2022
Fundacja Historia i Kultura

Fundacja Historia i Kultura, która już wcześniej poinformowała o kalendarzu imprez organizowanych w przyszłym roku, podsumowała dokonania kończącego się roku oraz szerzej zaprezentowała kalendarium na rok 2023.

W roku 2022 Fundacja zorganizowała cztery wydarzenia targowe (trzy w Warszawie i jedno w Katowicach) oraz jeden plener literacki (w Gdyni), w których:

– łącznie uczestniczyło 1 020 wystawców,

– publiczność przez 18 dni miała kontakt z książką i jej twórcami,

– wzięło udział 1 380 autorów,

– odbyło się 1 660 spotkań z autorami na scenach i na stoiskach wystawców

– i które odwiedziło ok. 182 tys. osób!

Fundacja przeprowadziła i rozstrzygnęła trzy konkursy – o nagrodę Klio, nagrodę Academia i o nagrodę Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa.

“Fundacja istnieje od 2004 roku. Wydajemy publikacje o tematyce historycznej, organizuje targi i plenery literackie, w tym: Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie, Targi Książki Historycznej wraz konkursem o Nagrodę KLIO, Targi Książki w Katowicach, Plener Literacki w Gdyni i Jesienne Targi Książki. Realizujemy projekty, których celem jest popularyzacja wiedzy historycznej i upowszechnianie czytelnictwa, przez atrakcyjny dla uczestników model prezentacji polskiej i światowej literatury”– czytamy w komunikacie Fundacji.

Kalendarium wydarzeń Fundacji Historia i Kultura w 2023 roku (z komunikatu Fundacji):

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie

25-28 maja 2023 roku w Pałacu Kultury i Nauki i na pl. Defilad przed PKiN (teren przed PKiN od ul. Marszałkowskiej i Al. Jerozolimskich /Kinoteka)

Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie to największe w kraju wydarzenie branży wydawniczej, będące kontynuacją Targów Książki Warszawie, z udziałem ponad 500 wystawców z kilkunastu krajów i dziewięćdziesięciotysięcznej społeczności fanów literatury. Targom towarzyszą literackie festiwale, strefy tematyczne i wydarzenia branżowe. Wstęp jest bezpłatny dla wszystkich zwiedzających, a część wydarzeń dostępna jest online. Atutami Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie są szerokie, międzynarodowe grono wystawców, obecność doskonałych twórców: pisarzy, tłumaczy czy ilustratorów, wielowątkowy program dla wielbicieli literatury, w tym także dla osób profesjonalnie związanych z branżą wydawniczą, współpraca z renomowanymi partnerami: instytucjami i mediami, bezpłatny wstęp z transmisją wybranych wydarzeń w mediach społecznościowych i wielotysięczna publiczność.

Intensywne prace nad kolejną odsłoną targów trwają. Po sukcesie frekwencyjnym tegorocznej edycji, w 2023 roku planujemy znacząco powiększyć powierzchnię targów, szczególnie we wnętrzach Pałacu Kultury i Nauki. Do dyspozycji wystawców oddamy dwie kondygnacje Pałacu Kultury i Nauki – wszystkie sale drugiego, a także – co będzie przyszłoroczną nowością – większość sal czwartego piętra PKiN. Niektóre z tych sal nie były dotąd wykorzystywane do celów programowych targów książki. Sale przeszły gruntowną renowację i niektóre z nich wyglądają olśniewająco. Oprócz stoisk, znajdą się tu miejsca do spotkań, debat i dyskusji oraz sceny, w tym scena główna (scena plenerowa przed wejściem głównym będzie również działać, podobnie jak podczas tegorocznej edycji). Planujemy również powiększyć i zmodyfikować targową ekspozycję zewnętrzną. Wielo- i jednostanowiskowe namioty, staną na pl. Defilad przed głównym wejściem do PKiN (od ul. Marszałkowskiej), ale też – po raz pierwszy – na terenie zewnętrznym PKiN, przed wejściem do Kinoteki, od strony Alei Jerozolimskich. Dzięki temu dostępne będą też nowe wejścia ułatwiające zwiedzanie ekspozycji targowej w PKiN, szczególnie czwartego piętra: od ul. Marszałkowskiej (główne wejście do PKiN) oraz od Al. Jerozolimskich (Kinoteka). Obecnie opracowujemy targowe plany i schematy tak, by w czytelny sposób zaprezentować nowe ułatwienia komunikacyjne. Bezpłatny wstęp i dodatkowa komunikacja zapewnią o wiele większą swobodę poruszania się po całej powierzchni wewnętrznej PKiN niż w czasie targów w 2022 roku. Zainteresowanym wydawcom udostępnimy ponadto możliwość skorzystania ze specjalnie przygotowanych i oznakowanych namiotów przed wejściem głównym i wejściem do Kinoteki. Będą one pełniły rolę strefy autografów dla najpopularniejszych autorów, do których ustawiają się zazwyczaj długie kolejki.

 

Plener Literacki w Gdyni

21-23 lipca 2023 roku na Bulwarze Nadmorskim im. Feliksa Nowowiejskiego

Plener Literacki w Gdyni to trzy dni spotkań z autorami wielu gatunków literackich kiermasz książek z oferty wydawców z całej Polski. Na plenerowej scenie, usytuowanej nieopodal miejskiej plaży w Gdyni, odbywa się około 40 spotkań z udziałem znakomitych twórców, a nadmorski bulwar zamienia się w gigantyczną księgarnię, gdzie blisko 80 wydawców oferuje nowości i bestsellery w znakomitych cenach. Wydarzenie jest bezpłatne dla zwiedzających i gromadzi dwudziestotysięczną publiczność. Dzięki atrakcyjnemu programowi i ofercie wydawniczej plener służy promocji czytelnictwa, znajdując uznanie zarówno wśród miłośników literatury, jak i osób, sięgających po książki sporadycznie.

 

Jesienne Targi Książki

1-3 września 2023 roku w Zamku Królewskim w Warszawie, w Arkadach Kubickiego i w Ogrodach Królewskich

Fundacja Historia i Kultura zaprasza także na Jesienne Targi Książki. Prezentacji bogatej oferty wydawniczej (w 2022 roku ponad 100 wystawców i 40 spotkań autorskich) towarzyszyć będzie atrakcyjny program na scenach w Arkadach Kubickiego i plenerowej oraz wiele atrakcji. Wydarzenie jest połączeniem festiwalu literackiego z częścią targową, w prestiżowym i lubianym przez mieszkańców stolicy i turystów miejscu. Każdego dnia latem odpoczywają tu setki osób, leżakując na pięknym trawniku otoczonym fontannami lub w ocienionych alejach z grabowych boskietów zachowanych jeszcze z czasów przedwojennych. Stoiska wystawców usytuowane są w Arkadach Kubickiego oraz w namiotach, po obu stronach centralnej części ogrodu. W samym środku ogrodu, przed wejściem do Arkad stawiamy scenę do spotkań autorskich. Kolejne miejsca do spotkań i innych wydarzeń programowych zlokalizowane są wewnątrz Zamku Królewskiego.

 

Targi Książki w Katowicach

3-5 listopada 2023 roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym

Targi Książki w Katowicach są wydarzeniem kulturalnym skierowanym do miłośników literatury w każdym wieku i profesjonalistów z branży. Różnorodne grono wystawców, szeroki wachlarz wydawniczy, doskonali autorzy, wielowątkowy program, znakomita lokalizacja, wsparcie projektu przez współgospodarza – Miasto Katowice i najważniejsze instytucje, branżowe i regionalne media – to atuty Targów Książki w Katowicach.

Tegoroczne edycja Targów Książki w Katowicach odniosła wielki sukces. Ponad 160 wystawców, 60 spotkań z pisarzami na trzech scenach i ponad 140 dyżurów autorskich i sesji autografów na stoiskach wydawców. Przez trzy dni targi odwiedziło około 30 tysięcy osób – dopisała znakomita publiczność na spotkaniach i przy stoiskach wystawców, a wydawcy odnotowali rekordową sprzedaż.

Założenia organizacyjne dotyczące edycji 2023 przewidują rezerwację dwóch modułów ekspozycyjnych w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, a zatem udostępnienie wystawcom niemal dwukrotnie większej powierzchni wystawienniczej. Oznacza to m. in. uruchomienie nowych miejsc do spotkań, rozbudowanie części programowej i pełniejsze wykorzystanie możliwości, jakie daje ten olbrzymi i wyjątkowo nowoczesny obiekt wystawienniczy.

 

Targi Książki Historycznej

30 listopada – 3 grudnia 2023 roku w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim

Targi Książki Historycznej są największym po względem liczby wystawców i zwiedzających, jak również najbogatszym programowo wydarzeniem dla profesjonalistów i miłośników literatury historycznej w Polsce, pozostają też w czołówce europejskich wydarzeń o tym profilu. W czterodniowych Targach, które od wielu już lat odbywają się w Arkadach Kubickiego na Zamku Królewskim w Warszawie, bierze udział około 200 wydawców z Polski krajów sąsiednich i ok. 30 tys. zwiedzających.

Prezentacji bogatej oferty wydawniczej towarzyszą liczne spotkania autorskie, promocje książek, konferencje, debaty, warsztaty i pokazy. Z każdym rokiem formuła Targów Książki Historycznej rozwija się. Obok wydawców literatury historycznej głównego nurtu, stworzyliśmy na Targach tematyczne sektory wystawiennicze, w tym tegoroczne Salony: Książki Muzealnej, Białoruskiej i Ukraińskiej. Planujemy ich kontynuację, podobnie jak organizację kolejnych konferencji z udziałem wybitnych historyków dyskutujących o istotnych wydarzeniach historycznych odnoszących się do teraźniejszości.

Aby wyróżnić wkład polskich autorów w popularyzację historii oraz docenić wydawców literatury historycznej, podczas Targów wręczana jest Nagroda KLIO, w konkursie na najlepszą książkę historyczną roku. W Jury Konkursu zasiadają najwybitniejsi polscy historycy. Dla nas inicjatorów projektu, ważnym powodem do satysfakcji jest fakt, że Nagroda KLIO nazywana jest dziś „polskim Noblem dla historyków”, a wielu nagrodzonych autorów z dumą podkreśla fakt jej otrzymania.

Targi stały się po latach nie tylko szansą na korzystne zakupy czy bezpośrednie spotkania
z wydawcami i autorami. Stały się wielkim świętem dla miłośników historii – wydarzeniem kulturalnym i branżowym, o unikalnych atutach i znakomitej atmosferze, miejscem w którym trzeba i warto być.

Podaj dalej
Autor: (fran), fot. PD
Źródło: Fundacja Historia i Kultura