Piątek, 14 czerwca 2024

W Łaszczowie w środę 19 czerwca po raz kolejny odbędą się obchody rocznicy urodzin Aleksandra Fredry.

Organizatorem obchodów jest Dom Komedii Aleksandra Fredry, który tworzą potomkowie twórcy.

Tegoroczne obchody rocznicy urodzin dramatopisarza skierowane są do młodzieży z regionu Lubelszczyzny. Przez kilka miesięcy edukatorzy Domu Komedii jeździli do szkół w Zamościu, Janowie Lubelskim, Tomaszowie, Hrubieszowie i Łaszczowie, żeby pracować z młodzieżą. Przeprowadzili warsztaty teatralne w sumie w dziewięciu szkołach – ich efekty zostaną zaprezentowane w Łaszczowie w dniu urodzin Fredry.

– Zależy nam na popularyzacji postaci i twórczości Fredry – zwłaszcza wśród młodego pokolenia. Chcemy swoimi działaniami uzupełnić to co proponują szkoły w ramach edukacji języka polskiego i historii – mówi Maciej Szeptycki, prapraprawnuk Aleksandra Fredry – jeden z inicjatorów powstania Domu Komedii w Łaszczowie.

 

„Zależy nam na tym, żeby opowiedzieć historię naszego przodka w pełni, ze wszystkimi odcieniami –  też tymi mniej znanymi” – dodają potomkowie Fredry. Młodzież to grupa, z którą chcą pracować, chcą pokazać, że Fredro był nie tylko wybitnym komediopisarzem, ale też poetą, kronikarzem, działaczem społecznym i politycznym, żołnierzem napoleońskim, ale też po prostu mężem, ojcem czy dziadkiem. Dlatego elementy pracy warsztatowej wykraczały poza utarte schematy. Proponowane formy pracy to: drama, street art czy działania performatywne – coś co może zaintrygować i zaciekawić młodzież. Ważne było też zachęcenie młodych do własnej interpretacji twórczości Aleksandra Fredry, do czytania go po swojemu i bez szkolnej sztampy.

Efekty działań grup młodzieżowych i ich projektów kreatywnych będzie można zobaczyć w Łaszczowie
19 czerwca w godzinach od 12 do 17. W prezentacjach „powarsztatowych” weźmie udział około 140 młodych pasjonatów literatury z: I Liceum Ogólnokształcącego im. Jana Zamoyskiego w Zamościu, II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej w Zamościu, III Liceum Ogólnokształcącego im. Cypriana Kamila Norwida, I Społecznego Liceum Ogólnokształcącego im. Unii Europejskiej w Zamościu, II Liceum Ogólnokształcącego im. gen. Władysława Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bartosza Głowackiego w Tomaszowie Lubelskim, I Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Stanisława Staszica, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie Lubelskim i Liceum Ogólnokształcącego im. bł. Stanisława Starowieyskiego w Łaszczowie.

Prezentacje odbywać się będą w zabytkowym parku wokół ruin pałacu. Na koniec w ramach obchodów 231. urodzin Aleksandra Fredry nie może zabraknąć urodzinowego tortu. W planach są kolejne przedsięwzięcia, których celem jest budowanie fundamentów nowego ważnego rozdziału w powszechnej pamięci i wiedzy o Aleksandrze Fredrze.

 

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Dom Komedii Aleksandra Fredry