Piątek, 6 sierpnia 2021

7 sierpnia, w sobotę, przypada 30. rocznica śmierci Kaliny Jędrusik. Z tej okazji Wydawnictwo Literackie przypomina wydaną w tym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego biografię “Niemoralna. Kalina” autorstwa Uli Ryciak.

“Ryciak tworzy przejmujący portret pozornie silnej kobiety, kokietki, udawaczki, pragnącej jednego – być kochaną. Tworzy go uczciwie, ciekawym językiem, niechronologicznie, powoli, strzępkami docierając do niezbadanych myśli fascynującej Kaliny Jędrusik” – Jacek Górecki, “Elle Man”

“Ryciak pisze o ciele, które budzi pożądanie i zgorszenie, ciele, które daje rozkosz i życie […], wreszcie ciele, które je i które, ostatecznie, odmawia współpracy. Portretuje je z czułością, ale bez czułostkowości, z podziwem, ale nie bezkrytycznie” – Katarzyna Wężyk, “Wysokie Obcasy”

“Rzadko zdarza się, by autor tak głęboko wchodził w duszę swojego bohatera. Wydaje się jednak, że była to najlepsza i jedyna droga do pokazania niezwykłości Kaliny Jędrusik” – Mariusz Nowik, “Newsweek Historia”

 

Słynna aktorka odzyskuje swój głos po 30 latach.

Bezkompromisowa – liczy na wszystko albo nic. Nieustannie sprawdza, jak daleko może przesunąć granice. Wrażliwa, ale pewna siebie. Kokietuje i zatraca się w kolejnych romansach, ale pozostaje oddana mężowi. Obraz Kaliny Jędrusik jest taki jak ona sama – prowokujący, niejednoznaczny, często zaskakujący.

Ma sylwetkę Marilyn Monroe i seksapil Brigitte Bardot. Przez długi czas jest niewolnicą własnego wizerunku (zalotny trzepot rzęs, sterczący biust, talia osy, pełne biodra) – przerysowanego, epatującego kobiecością, siejącego zgorszenie. Z jednej strony pielęgnuje wypracowaną przez siebie pozę kobiety wampa, z drugiej jednak narzeka na brak zróżnicowanych ról i niedocenianie jej aktorskiego emploi.

Kalina Jędrusik daje się poznać nie tylko jako sceniczna kusicielka, aktorka teatralna i filmowa czy gwiazda Kabaretu Starszych Panów. Żywiołowa od dzieciństwa, szybko zacznie przejawiać muzyczny talent, indywidualizm, ale też kulinarny zmysł. Namiętność do smaków i dar ich łączenia ochoczo wykorzystywała, by rozpieszczać przyjaciół. Razem ze Stanisławem Dygatem, jej największą miłością, stworzy otwarty dom, w którym gościć będzie warszawska śmietanka towarzyska.

Seksbomba, uwodzicielka, gwiazda wyklęta. Wokół jej osoby krążą legendy. Ile z nich wymyślili inni, a za ile odpowiada ona sama? Które są prawdziwe, a które to wyłącznie gwiazdorska kreacja?

Ula Ryciak – pisarka i scenarzystka. Laureatka Nagrody Literackiej Gryfia (2019), w 2006 roku za swoją debiutancką książkę o samotnej podróży przez Amerykę Łacińską znalazła się w finale Nagrody Fundacji im. Kościelskich. Opublikowała kilkadziesiąt reportaży z pięciu kontynentów. Autorka bestsellerowych biografii, m.in. “Potargana w miłości. O Agnieszce Osieckiej” (2015), “Nela i Artur. Koncert intymny Rubinsteinów” (2018), “Poławiaczki pereł. Opowieść o pierwszych Polkach, które ruszyły w świat” (2020).

Podaj dalej
Autor: Wydawnictwo Literackie