Poniedziałek, 21 listopada 2022

Jubileuszowa edycja Wrocławskich Targów Dobrych Książek rozpocznie się w czwartek, 1 grudnia
w Hali Stulecia. W czasie czterodniowej imprezy zaprezentuje się rekordowa, jak dotąd, liczba wystawców, wśród których nie zabraknie honorowych gości z Ukrainy.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek to impreza z 30-letnią tradycją i jedno z najważniejszych tego typu wydarzeń w kraju, które przyciąga do stolicy Dolnego Śląska wydawców i wielbicieli literatury z całej Polski.

– W tym roku możemy pochwalić się imponującą liczbą wydawnictw, które zgłosiły chęć udziału w naszej imprezie – mówi Anna Morawiecka, dyrektor Wrocławskich Targów Dobrych Książek. – O ile w ubiegłym roku było ich około stu, o tyle na dwa tygodnie przed rozpoczęciem wydarzenia mamy już potwierdzony udział ponad dwustu wystawców i nadal przychodzą nowe zgłoszenia.

Targi rozpoczną się w czwartek, 1 grudnia o godz. 12 i potrwają do niedzieli. W czasie czterodniowego święta książek zaplanowano m.in. podpisywanie premierowych wydawnictw oraz kilkadziesiąt spotkań z autorami, wśród których znajdą się m.in. prof. Jerzy Bralczyk, Mariusz Szczygieł, Adam Wajrak, Beata i Eugeniusz Dębscy, Bogdan Rymanowski, Aneta Jadowska, Tomasz Jachimek, Marta Kisiel, Marek Sygacz, Katarzyna Troszczyńska i Piotr Zychowicz.

Odwiedzający będą mieli okazję kupić książki w promocyjnych cenach, jak również po raz pierwszy w historii WTDK poznać Bella Bot’a, robota poruszającego się po terenie targów i zapowiadającego atrakcje. Nowością będzie również tzw. Wielki Antykwariat – stoisko dla poszukiwaczy białych kruków zarówno literackich, jak i muzycznych, bo wystawcy przywiozą ze sobą spory zbiór płyt winylowych.

Jednym z ważniejszych wydarzeń imprezy będzie wręczenie dwóch prestiżowych nagród edytorskich: Pióro Fredy (publikacje dla dorosłych) oraz Dobre Strony (wydawnictwa dla dzieci). Wyróżnienia przyznawane są twórcom książek najatrakcyjniejszych pod względem graficznym i artystycznym.

– Większość nagród wydawniczych dotyczy zawartości merytorycznej, natomiast nasz konkurs ma na celu promocję i wspieranie edytorskich walorów publikacji – wyjaśnia Anna Morawiecka, a Anita Wincencjusz-Patyna, przewodnicząca jury dodaje, że poziom graficzny zgłoszonych książek był o wiele wyższy, niż w ubiegłym roku, co sprawiło że obrady były burzliwe, ale werdykt został ogłoszony jednogłośnie. Zwycięzcy konkursów zostaną przedstawieni podczas gali zaplanowanej na zakończenie pierwszego dnia targów.

Regulamin zakłada, że laureaci Pióra Fredry i Dobrych Stron przeznaczają 20 tys. zł nagrody na wydanie kolejnych pozycji. Dzięki temu ubiegłoroczni finaliści przygotowali nowe publikacje: „Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zborów Muzeum Narodowego we Wrocławiu” Barbary Banaś (Muzeum Narodowe we Wrocławiu) oraz „Bajkę o lęku” Agnieszki Jucewicz (Wydawnictwo Agora dla Dzieci).

Honorowym gościem tegorocznej edycji targów będą ukraińscy wydawcy i twórcy. Z myślą o nich powstanie specjalne stoisko, a z czytelnikami spotkają się m.in. Tamara Duda, Oksana Zabużko, Wasyl Machno, Mykoła Riabczuk i Jurija Wynnyczuk.

– To nie tylko wyraz solidarności z naszymi sąsiadami i forma wsparcia tamtejszych autorów, ale również możliwość zapewnienia Ukraińcom, którzy mieszkają w Polsce, kontaktu z ojczystą literaturą – dodaje Anna Morawiecka.

Równolegle z WTDK w Hali Stulecia odbędą się Targi Wszystkiego Dobrego. Kilkudziesięciu wystawców, wśród których dominują nieduże, lokalne firmy zajmujące się rękodziełem, będzie sprzedawać produkty, obejmujące sztukę użytkową, modę i desing. Dla gości przygotowano również wystawę z okazji 20-lecia akcji „Cały Wrocław czyta”. W czasie jej otwarcia nie zabraknie konkursów, zagadek literackich oraz czytania bajek. Dodatkowo Wrocławski Klub ANIMA stworzy specjalny kącik, w którym dzieci będą mogły kreatywnie i wesoło spędzić czas, a w programie targów znajdą się też specjalne spotkania dla czytelników w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Przy okazji 30. WTDK na ulice Wrocławia ponownie wyjdą mole książkowe, które w miejskich tramwajach i autobusach będą zachęcały do czytania książek.

Wrocławskie Targi Dobrych Książek, podobnie jak inne imprezy kulturalne, ze względów podatkowych będą płatne. Za bilet wstępu odwiedzający zapłacą jednak tylko symboliczne 2 zł. Z zakupu biletów zwolnione zostaną dzieci i młodzież do 18. roku życia, seniorzy oraz osoby z niepełnosprawnościami.

Honorowy patronat nad 30. Wrocławskimi Targami Dobrych Książek objęła małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda, a wśród patronów i sponsorów imprezy są: Miasto Wrocław, KGHM Polska Miedź, Fundacja KGHM Polska Miedź, Tauron, Hala Stulecia i MPK Wrocław.

Strona www: https://targiksiazek.pl

Facebook: https://www.facebook.com/WroclawskieTargiDobrychKsiazek

Podaj dalej
Autor: W