Piątek, 5 lipca 2024

Wydawnictwo Marginesy poinformowało, że sprzedaż książki Marty Strzeleckiej „Ziemianki. Co panie z dworu łączyło z chłopkami” przekroczyła właśnie 40 tys. egzemplarzy.

Książka ukazała się w październiku 2023 roku. Wyszła w tej samej serii co bestsellerowe „Chłopki” Joanny Kuciel-Frydryszak i „Służące do wszystkiego” tej samej autorki. Za projekt okładek cyklu odpowiada Anna Pol.

Na jednym ze spotkań Marta Strzelecka przyznała, że nurt książek, w których mowa jest o ludowej historii Polski powrócił i jest coraz bardziej popularny. Wszystko za sprawą między innymi Adama Leszczyńskiego i „Ludowej historii Polski” czy Andrzeja Chwalby i książki zatytułowanej „Cham i pan. A nam, prostym, zewsząd nędza”.

„Ziemianki” opisują, jak rozwijał się system edukacji kobiet w Polsce, jak zmieniało się postrzeganie roli pani domu, osoby wolnej i samodzielnej, oraz jak w ówczesnej rzeczywistości kobiety wspierały się wzajemnie. I jak dużo my, w kolejnych pokoleniach, możemy mieć wspólnego z tamtymi córkami, żonami, partnerkami czy kobietami wybierającymi życie bez mężczyzn. Marta Strzelecka rozmawia z rodzinami nauczycielek pracujących niegdyś w nałęczowskiej szkole oraz z dziećmi i krewnymi absolwentek, zgłębia archiwa, międzywojenną prasę, prace naukowe i zastanawia się, jak układały się relacje między ziemiankami i chłopkami i jakie znaczenie miały starania pań z dworów, by zbliżyć do siebie włościanki.

Podaj dalej
Autor: ET