Poniedziałek, 20 maja 2024

Festiwal Fabuły rozpocznie się już we wtorek 21 maja i potrwa do soboty 25 maja. Organizatorem wydarzenia jest Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu.

Zaplanowano spotkania z: Grzegorzem Bogdałem („Idzie tu wielki chłopak”), Wiktorią Bieżuńską („Przechodząc przez próg, zagwiżdżę”), Sylwią Chwedorczuk („Kowalska. Ta od Dąbrowskiej”), Marcinem Oskarem Czarnikiem („Misterium”), Olgą Górską („Nie wszyscy pójdziemy do raju”), Marią Halber („Strużki”), Anouk Herman („Nigdy nie będziesz szło samo”), Maciejem Jakubowiakiem („Hanka. Opowieść o awansie”), Barbarą Klicką („Reneta”), Małgorzatą Lebdą („Łakome”), Emilią Padoł („Rodziewicz-ówna. Gorąca dusza”); Jackiem Świdzińskim („Festiwal”), Ishbel Szatrawską („Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia”), Lucie Faulerovą („Śmierteńka”), Anną Wakulik („Błąd wewnętrzny”), Maliną Prześlugą („To mogło być śmieszne, ale nie było”), Bereniką Kołomycką, Filipem Myszkowskim, Łukaszem Barysem, Moniką Borys („Polski bajer. Disco polo i lata 90.”), Kacprem Pobłockim („Chamstwo”) i Dorotą Kotas („Czerwony młoteczek”).

Tematem przewodnim festiwalu będzie rozmowa o polskiej tożsamości – potransformacyjnej, ludowej, katolickiej, discopolowej, a także o pisaniu queerowym, czyli o wolności. Komiks i utwory dramatyczne – to dziedziny literatury, które w tym roku dopiszą kolejne linijki festiwalowej historii. Nie zabraknie dyskusji o debiutach i o tym, co dzieje się chwilę przed nim.

W pięciodniowym programie tegorocznej edycji znalazły się spotkania cykliczne i jednoaktowe. Wykłady akademickie w ramach cyklu „Kanon od nowa”, czyli świeże spojrzenie na klasyki literatury, rozmowy na tematy społeczne, czytanie i omawianie tekstów debiutanckich („Ale debiut” i „Przed debiutem”), nocne czytanie tekstów studentek(-ów) kierunku „Sztuka mówienia” z Uniwersytetu A. Mickiewicza, podcast na żywo, seminarium krytyczne o lesbijskim modernizmie, przepisywanie biografii, tryumf opowiadań, spotkanie z nominowanymi do Poznańskiej Nagrody Literackiej – Stypendium im. Stanisława Barańczaka, badanie dramatu i jego miejsca wśród polskiej literatury. Komiks, warsztaty kreatywne z pisania, spacer literacki nad Cybiną, czy spektakl improwizowany fragmentami tekstów tegorocznych gościń i gości to punkty programu warte zauważenia i licznej obecności.

>>>Szczegółowy program

Podaj dalej
Autor: ET