
W tym roku przypada 50-lecie „Jeżycjady” – kultowej serii autorstwa Małgorzaty Musierowicz. Z tej okazji wydawnictwo Labreto zapowiada uroczyste obchody jubileuszu. Oficjalna inauguracja odbędzie się na początku marca, podczas Poznańskich Targów Książki w dniach 7-9 marca.
– Z wielką dumą i radością celebrujemy 50-lecie „Jeżycjady”. To idealny czas, żeby przypomnieć sobie wszystkie lata spędzone z bohaterami Małgorzaty Musierowicz. Książkami, w których nie brakowało wzruszeń i niezapomnianych historii – mówi Monika Kasztelan, dyrektor wydawniczy Labreto. – Przez pięć dekad „Jeżycjada” stała się czymś więcej niż tylko serią wydawniczą. Towarzyszyła nam w różnych momentach życia; bawiła, uczyła i chwytała za serce. Trudno sobie wyobrazić polską literaturę bez tych opowieści, które łączą pokolenia – dodaje.
Osoby odwiedzające Poznańskie Targi Książki mogą spodziewać się licznych atrakcji związanych z „Jeżycjadą”. Podczas tego wydarzenia odbędą się między innymi: premiera przedstawienia teatralnego „Szósta klepka”, warsztat dla nauczycieli, skupiający się na wykorzystaniu serii podczas lekcji języka polskiego, debata pt. „Jeżycjada łączy pokolenia” oraz zlot fanów „Jeżycjady”, który jak zawsze międzypokoleniowo zintegruje miłośniczki i miłośników serii.
Wizyta na targach będzie świetną okazją do zrobienia pamiątkowych zdjęć w specjalnie zaaranżowanym pokoju Borejków, a także do zakupienia nowych wydań, zawierających wcześniej niepublikowane dodatki i zakładki, przygotowane przez samą autorkę na potrzeby jubileuszowej edycji.
Na stoisku Labreto (pawilon 8A, st. 31-32) fani znajdą gadżety, związane z „Jeżycjadą”, pojawi się również „Kurier Jeżycki” – przewodnik po grze miejskiej, który już od półtora roku przybliża świat Borejków mieszkańcom Poznania i turystom. Czytelnicy, którzy preferują cyfrowe wydania książek, będą mogły podczas targów pobrać bezpłatnie „Szóstą klepkę” – w wersji do czytania i słuchania w aplikacji Legimi.
Przez kolejne miesiące, zarówno w internecie, jak i poznańskiej przestrzeni miejskiej, zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń uświetniających jubileusz (m.in. konkurs literacki).
Harmonogram wydarzeń związanych z 50-leciem „Jeżycjady”
7 marca (piątek)
15:00 – Warsztaty dla nauczycieli: „50 lat ‘Jeżycjady’! Przez lufcik do marzeń. Rozmowy o sile słowa oraz trwałości więzi”. Prowadzenie: Małgorzata Swędrowska. Miejsce: Targi Edukacyjne w Poznaniu Współpraca: Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu Zapisy i szczegóły: https://kursy.odnpoznan.pl/event/2024-2025-k28
8 marca (sobota)
13:00 – Panel dyskusyjny „’Jeżycjada’ łączy pokolenia” Współpraca: Biblioteka Raczyńskich Miejsce: Poznańskie Targi Książki Wstęp wolny (obowiązują bilety na PTK)
17:00 – Spotkanie fanów „Jeżycjady”. Prowadzenie: Aleksandra Biszczad Współpraca: Dom Tramwajarza Miejsce: Dom Tramwajarza, ul. Słowackiego 19/21, Poznań Szczegóły: www.facebook.com/jezycjadaMM
9 marca (niedziela) 11:00 – Spektakl „Szósta klepka” Współpraca: STA, Poznańskie Targi Książki Miejsce: Poznańskie Targi Książki Wstęp wolny (obowiązują bilety na PTK)
Spacery po Poznaniu śladami „Jeżycjady”
sobota 8 marca godz. 10:00; 15:00 niedziela 9 marca godz. 15:00 Prowadzenie: Anna Basińska Zapisy i szczegóły: Zapisy i szczegóły: www.facebook.com/jezycjadaMM
Głównym organizatorem obchodów jubileuszu jest wydawnictwo Labreto. Partnerami inicjatywy są: Legimi, Międzynarodowe Targi Poznańskie i Poznańskie Targi Książki, Biblioteka Raczyńskich, Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury, Rada Jeżyc, Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, Fundacja Powszechnego Czytania i Ratownicy Czytelnictwa, Poznańska Lokalna Organizacja Turystyczna, Studio Sztuki Teatralno-Aktorskiej STA, Dom Tramwajarza, a także Drukarnia Abedik.
Pierwszy tom „Jeżycjady” (tzw. „zerowy”) – „Małomówny i rodzina” – ukazał się drukiem w 1975 roku.
Blisko pięć dekad trzeba było czekać na digitalizację serii. Audiobooki czyta Małgorzata Musierowicz, a wszystkie tomy w wersji cyfrowej są dostępne na wyłączność w Legimi – zarówno dla użytkowników indywidualnych, jak i osób korzystających z subskrypcji bibliotecznej.
Od 2023 roku na ul. Słowackiego 62 w Poznaniu można podziwiać mural poświęcony „Jeżycjadzie”. Projekt został sfinansowany przez Legimi w partnerstwie z Miastem Poznań.