Czwartek, 7 lipca 2022
Jeden z największych historycznych bestsellerów Rebisu

Jak już informowaliśmy, 12 lipca nakładem Domu Wydawniczego Rebis ukaże się 23. wydanie książki Wiesława Adamczyka „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”.

Opowieść o wojennym dzieciństwie autora spędzonym na Syberii i naznaczonym sowieckim barbarzyństwem z przedmową Normana Daviesa ukazała się po raz pierwszy w 2010 roku. Od tego czasu sprzedano już 50 tys. egzemplarzy książki Wiesława Adamczyka.

– „Kiedy Bóg odwrócił wzrok” to jeden z naszych największych historycznych bestsellerów. To książka, która powinna stać się lekturą obowiązkową przede wszystkim dla młodych ludzi, chcących dowiedzieć się, jak wyglądały wywózki Polaków na Wschód podczas II wojny światowej. Książka tym bardziej cenna i oryginalna, że pisana z punktu widzenie małego chłopca, który doświadczył tak ogromnej traumy – wskazuje wydawca książki, Dom Wydawniczy Rebis.

Wiesław Adamczyk dwukrotnie odwiedzał Polskę promując książki “Kiedy Bóg odwrócił wzrok” i “Kwiaty polskie na wygnaniu”.

Podczas pierwszej wizyty autora w Polsce w maju 2010 roku Piotr Dobrołęcki przeprowadził z nim wywiad dla Magazynu Literackiego KSIĄŻKI: Bóg nie patrzył w tamtą stronę

„Jestem niesamowicie dumny, że po 77 latach od mojego urodzenia w Warszawie wróciłem do swojego kraju i to nie jako turysta, lecz by powiedzieć głośno, co się stało – nie tylko mojej rodzinie, ale całemu narodowi polskiemu. Moje wojenne losy opisałem w książce „Kiedy Bóg odwrócił wzrok”, jednak nie językiem dorosłego mężczyzny, ale w zupełnie innym stylu – jakby przez małego chłopca, jego słowami. Dlaczego tak zrobiłem? Ponieważ znam Polonię amerykańską, a także jako tako Polaków w kraju, i wiem, że w ten sposób mogę do nich dotrzeć. Ale chciałbym podkreślić, że oprócz tragedii, której byliśmy ofiarami, całe moje pokolenie, oprócz tego, że jesteśmy poranieni, to my, zwłaszcza na emigracji, wiemy, że nasi przyjaciele z krajów zachodnich mają coś na sumieniu. Jako człowiek, który stracił ojca w Katyniu, nie mogłem uwierzyć, że w Stanach Zjednoczonych, w kraju, który sam tyle mówi o wolności, rząd ukrywał zbrodnię katyńską. W książce nazywam to konspiracją ciszy, w którą wszedł Zachód. Poświęciłem całą swoją emeryturę i jako jeden człowiek zrobiłem ten mały krok, aby uświadomić Amerykanom, jaka tragedia zdarzyła się nam w czasie wojny” – mówił wówczas Wiesław Adamczyk.

Zmarł 13 października 2018 roku.

 

Jak doszło do wydania książki Wiesława Adamczyka?

– Na książkę trafiliśmy u znanego chicagowskiego wydawcy uniwersyteckiego, dzięki pomocy jego polskiego agenta. Wydanie tej książki jest dla mnie dużym wydarzeniem osobistym, bo to co autor przeżył w czasie II wojny światowej jest syntezą tego, co duża część mojej rodziny też przeżyła. Mój ojciec z matką i bratem zostali wywiezieni w tym samym czasie i w te same miejsca co rodzina autora, do północnego Kazachstanu i na Sybir. Mój dziadek po wojnie trafił do Anglii, a potem do Stanów Zjednoczonych jako oficer po oflagu. Dlatego dla mnie ta książka jest dużym przeżyciem, bo w jakimś stopniu pokazuje losy tysięcy polskich rodzin, w tym też mojej własnej. Chciałem dodać, że wydajemy trzy książki, aby zilustrować losy rodzin wywiezionych na Sybir. Książka pana Adamczyka jest pierwsza, równolegle ukazują się Lynne Taylor „Polskie sieroty z Tengeru”, książka o słynnych sierotach, które przez Bliski Wschód i Afrykę trafiły do Kanady. Było to ponad 130 polskich dzieci. Trzecią książką jest Icka Erlichsona „Smakowanie raju” – wspomnienia Polaka żydowskiego pochodzenia, który ucieka z łagrów i trafia w końcu do Polski. Na tym przykładzie chcieliśmy pokazać losy tysięcy Polaków. Wszystkie te książki, taką mam nadzieję, przybliżą dzieje naszych rodaków wywiezionych do Związku Sowieckiego w czasie II wojny światowej – także młodemu pokoleniu – mówi Tomasz Szponder, prezes wydawnictwa Rebis.

Autor: ET