Czwartek, 1 sierpnia 2024

Z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego Dom Polsko-Niemiecki (DPH) i Niemiecki Instytut Spraw Polskich (DPI) uruchomiły projekt #63Tage (czyli 63 dni). Wraz z licznymi polsko-niemieckimi instytucjami i partnerami przygotowano serię wydarzeń dla berlińskiej publiczności z szerokim programem dotyczącym Powstania Warszawskiego. Od lipca do października berlińczycy będą mogli dowiedzieć się więcej o dramatycznych wydarzeniach z 1944 roku, kiedy przez 63 dni mieszkańcy Warszawy powstali przeciwko niemieckiemu okupantowi. Projekt obejmuje szeroki program wystaw, odczytów, dyskusji, filmów, wycieczkę edukacyjną i projekty artystyczne.

Warszawa jest miastem partnerskim Berlina, gdzie prezentowane będą m. in. plakaty z wierszami poetki Anny Świrszczyńskiej, która pracowała jako sanitariuszka podczas Powstania Warszawskiego. Swoje przeżycia zapisała w wierszach. Zostały one przetłumaczone na język niemiecki przez Petera Olivera Loewa i opublikowane niedawno przez Secession Verlag w Berlinie.

1 sierpnia w 80. rocznicę Powstania Warszawskiego Dom Polsko-Niemiecki, Kancelaria Senatu i władze kraju związkowego Berlina zapraszają o godz. 16:45 na uroczyste upamiętnienie powstania przed Czerwonym Ratuszem (wejście od Rathausstraße). Wydarzeniu towarzyszyć będzie program artystyczny i wystawa fotografii.

Do 5 września Instytut Polski w Berlinie prezentuje plenerową wystawę historyczno-fotograficzną na placu Dorothei Schlegel przy stacji Friedrichstraße, która upamiętnia historyczne wydarzenia powstania z 1944 roku. Jest ona poświęcona analizie relacji medialnych z Powstania Warszawskiego w prasie niemieckiej i polskiej w tamtym czasie.

W czwartek 19 września Fundacja Topografia Terroru wraz z DPI i DPH zaprasza na dyskusję z udziałem świadka historii Zbigniewa Kruszewskiego, który działał w ruchu oporu w Warszawie podczas II wojny światowej i jako 16-letni żołnierz walczył w Powstaniu Warszawskim od 2 sierpnia 1944 roku.

Centrum Badań Historycznych Polskiej Akademii Nauk w Berlinie-Pankow planuje cykl wykładów na temat roli kobiet w Powstaniu Warszawskim.

24 sierpnia odbędzie się wernisaż wystawy „Za murami – historie łączą. Głosy buntu i wolności między Warszawą a Berlinem” zorganizowanej przez Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Berlinie. Zaś w Centrum Kształcenia Dorosłych w dzielnicy Treptow można obejrzeć murale niemieckiej i polskiej młodzieży na temat znaczenia Powstania Warszawskiego dla współczesnych młodych ludzi.

Pełny program serii wydarzeń #63Tage można znaleźć na stronie internetowej Domu Niemiecko-Polskiego pod adresem: www.deutschpolnischeshaus.de/63Tage.

Projekt #63Tage jest wspierany przez Fundację Lotto z Berlina.

Organizatorzy:

Niemiecki Instytut Spraw Polskich (Deutsches Polen-Institut) został założony w Darmstadt w 1980 roku przez tłumacza Karla Dedeciusa. Głównym celem działalności DPI jest poszerzanie wiedzy na temat historii i współczesności Polski oraz jako ważnego partnera Niemiec w polityce europejskiej. DPI realizuje swój program poprzez szereg projektów naukowych, edukacyjnych, wydawniczych i kulturalnych, przeważnie na terenie Niemiec. Oprócz siedziby głównej w Darmstadt, DPI posiada również biuro w Berlinie.

Dom Polsko-Niemiecki. Pamięć – Spotkanie – Zrozumienie jest najważniejszym niemieckim projektem edukacyjnym i politycznym skupiającym się na stosunkach polsko-niemieckich. Głównym celem Domu Polsko-Niemieckiego jest upamiętnienie ofiar niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej. Pod hasłem „Dom bez miejsca” organizowane są wydarzenia i kampanie na tematy polsko-niemieckie jeszcze przed otwarciem Domu Polsko-Niemieckiego.

Podaj dalej
Autor: (fran)
Źródło: Niemiecki Instytut Spraw Polskich