Poniedziałek, 14 lutego 2022
Wielkoformatowy jubileusz

Na budynku wydawnictwa Arkady przy ul. Dobrej w Warszawie zawieszono wielkoformatowy baner, który zapowiada obchody 65. rocznicy powstania tej zasłużonej oficyny. Baner powstał według koncepcji Janiny Krysiak, prezesa zarządu wydawnictwa, a autorem projektu graficznego jest Maciej Januszewski, który stale współpracuje z warszawskim wydawnictwem. Jest absolwentem Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, rysownikiem, fotografikiem, grafikiem, projektantem książek, rzeźbiarzem, malarzem i pisarzem.

Na banerze dominuje logo Arkad ze znakiem zaprojektowanym w 1957 roku przez Wojciecha Zamecznika (1923-1967), wybitnego grafika  architekta, fotografa i projektanta wnętrz.

Oficyna powstała w maju 1957 roku w wyniku fuzji wydawnictwa Budownictwo i Architektura, które wcześniej było redakcją w Państwowych Wydawnictwach Technicznych (zmieniły potem nazwę na Wydawnictwa Naukowo-Techniczne), a od 1954 roku działało samodzielnie – z istniejącą od 1953 roku oficyną Sztuka. Inspiracją dla nazwy wydawnictwa był miesięcznik artystyczny „Arkady”, który ukazywał się w Warszawie w latach 1935-1939.

– W jubileuszowym roku planujemy wydanie nowych ciekawych tytułów – przekazała Bibliotece Analiz prezes Janina Krysiak. W planie jest monografia o Rijksmuseum w Amsterdamie, jednym z najważniejszych kolekcji sztuki na świecie, przygotowywana przez zespół polskich autorów pod kierownictwem prof. Antoniego Ziemby, wybitnego specjalisty w zakresie późnośredniowiecznej i nowożytnej sztuki europejskiej, a także monografia o Galerii Tretiakowskiej, tłumaczona z wydania rosyjskiego. Ukaże się też nowe wydanie „Leksykonu zamków” oraz siódmy – ostatni – tom cyklu „Sztuka polska”, obejmujący sztukę XX wieku pod redakcją prof. Włodarczyka – zapowiedziała pani prezes.

W tym tygodniu na rynek trafi „Klan Malczewskich” autorstwa Pauliny Szymalak-Bugajskiej i Magdaleny Ewy Nosowskiej. Jest to „opowieść o ojcu i synu, Jacku i Rafale – dwóch wielkich talentach, dwóch silnych osobowościach przejawiających podobne słabości: trudne do opanowania skłonności do druzgoczących romansów i samotności”, jak informuje wydawca. „Magazyn Literacki KSIĄŻKI” jest patronem medialnym tego tytułu.

 

 

Podaj dalej
Autor: (pd), foto td