Czwartek, 20 stycznia 2022
Malarstwo Zdzisława Beksińskiego w albumie wydawnictwa Bosz

Ukazał się wyjątkowy album poświęcony twórczości Zdzisława Beksińskiego – jednego z najciekawszych i najbardziej intrygujących współczesnych artystów. Publikacja przygotowana zostanie we współpracy z Muzeum Historycznym w Sanoku – spadkobiercą i patronem twórczości sanockiego Mistrza. Wyboru reprodukcji dzieł dokonał, wspólnie z wydawcą, Wiesław Banach, były i dyrektor sanockiego Muzeum, oraz Jarosław Serafin, obecny dyrektor tej placówki.

Reprodukcjom towarzyszą teksty wybitnego śpiewaka Wiesława Ochmana – długoletniego przyjaciela artysty, oraz Wiesława Banacha – znakomitego znawcy dorobku Beksińskiego. Całość zaprezentowana została w unikalnej oprawie graficznej autorstwa prof. Władysława Pluty.

– To jest już blisko dwudziesta pozycja o twórczości Zdzisława Beksińskiego w naszym dorobku i jest to też pewne posumowanie. W tej książce pokazujemy tylko i wyłącznie obrazy, wśród nich dość znaczną liczbę obrazów nigdy niepublikowanych, bo są to prace, jakie wróciły od prywatnych kolekcjonerów na polski rynek. Pokazały się w sprzedaży na aukcjach, w tym duża grupa obrazów pochodzących z zakupu do Japonii, o którym mi kiedyś Zdzisław Beksiński opowiadał. Część z tych obrazów, których dotychczas nie mieliśmy nawet fotografii, teraz wróciło na aukcje do Polski. Dlatego w nowej książce jest sporo zupełnie nowych prac, których nikt nie miał szans wcześniej pokazać publicznie – przekazał Bibliotece Analiz Bogdan Szymanik, szef wydawnictwa Bosz.

– Album obejmuje 530 obrazów na 512 stronach. Jego format to 27 na 35 cm, a papier – Garda z Włoch, jaki często stosujemy w przypadku publikacji naszego wydawnictwa, a jest to jeden z najlepszych papierów w Europie, który pozwala na reprodukcję z możliwie dużą starannością i jakością porównywalną do obrazów. Wiesław Banach powiedział, że jest to absolutnie najlepszy album pod względem wierności kolorystycznej obrazów, a Wiesław Ochman, który napisał bardzo osobisty tekst do tego albumu, stwierdził, że jest to absolutne arcydzieło w skali światowej. Dodam jeszcze, że zaskoczyło nas zainteresowanie tym luksusowym albumem ze strony miłośników sztuki dosłownie z całego świata. Z co najmniej kilkunastu  krajów mamy zamówienia indywidualne i to w znaczącej liczbie. Teraz cały świat się więcej o Beksińskim  dowie – dopowiedział Bogdan Szymanik.

Podaj dalej
Autor: (pd)