Wtorek, 10 października 2023

Agata Diduszko-Zyglewska, startująca z listy Lewicy w Warszawie, publicystka, dziennikarka, działaczka społeczna, animatorka kultury, popiera wprowadzenie zerowej stawki podatku VAT na książki, opowiada się za wzmacnianiem roli małych księgarni i wdrażaniem programów wspierających czytelnictwo.

Na filmiku udostępnionym w mediach społecznościowych występuje z książką, którą napisała wspólnie z Katarzyną Tubylewicz: „Szwecja czyta. Polska czyta”.

„Książki to jest naprawdę dobry i skuteczny oręż przeciwko manipulacjom, przeciwko populistom, bo dostęp do książki to jest dostęp do tego, co myślą inni ludzie, do innych światów. Dlatego promocja czytelnictwa to dla mnie od dawna bardzo ważna rzecz. Nawet swego czasu razem z Katarzyną Tubylewicz napisałyśmy o tym książkę” – mówi kandydatka do Sejmu.

„Jak sprawić, żeby ludzie chcieli, żeby czytali i żeby to była dla nich fajna przygoda i świetna edukacja? Mam ogromną nadzieję, że już po 15 października będziemy mogli i mogły wrócić do rozmowy o tym, jak w Polsce dobrze promować czytelnictwo, do propozycji, które składają wydawcy, na przykład wprowadzenie stawki 0 VAT na sprzedaż książek, wzmacnianie małych księgarni, dawanie różnego rodzaju ulg, łączenie bibliotek szkolnych z bibliotekami publicznymi, które by sprawiało, że dzieciaki, które uczą się czytać, które są gośćmi biblioteki szkolnej, wiedziały, że także biblioteka publiczna jest dla nich drugim domem. Jest bardzo dużo sprawdzonych metod na to, żeby ludzie w Polsce stali się o wiele mniej bezbronni wobec populizmów i ten niewinny przedmiot, jakim jest książka, jest jednym z takich wspaniałych narzędzi” – wskazuje  Agata Diduszko-Zyglewska.

Przypomnijmy, że także Andrzej Domański z Koalicji Obywatelskiej zapowiadał obniżenie VAT na książki do zera

Podaj dalej
Autor: ET