Wtorek, 6 grudnia 2022

Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet odznaczył Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera polską pisarkę, poetkę i reportażystkę Agatę Tuszyńską. Uroczystość odbyła się w rezydencji Ambasadora Francji w Warszawie.

“Można powiedzieć, że dziś wieczorem literatura i Frankofonia są bohaterkami naszego wieczoru” – powiedział w poniedziałek 5 grudnia Ambasador Francji w Polsce Frédéric Billet, który odznaczył Agatę Tuszyńską Orderem Sztuki i Literatury w randze kawalera.

Przypomniał, że Tuszyńska “z wykształcenia jest teatrolożką i historyczką szczególnie zainteresowaną kwestią pamięci”. “Pani dzieła literackie systematycznie poruszają tematykę pamięci i związanych z nią udręk” – mówił. “Zaczęła pani od osobistych wspomnień, by następnie zagłębić się w historię Żydów w Polsce i podzielić się z szeroką publicznością owocami swojej pracy, wydając liczne dzieła przetłumaczone na ponad 10 języków” – wyjaśnił Billet.

Ambasador wspomniał o dwóch książkach pisarki wydanych także we Francji – “Singer. Pejzaże pamięci” i “Rodzinna historia lęku”. “Dalej bierze pani czynny udział w debacie na temat powrotu antysemityzmu do Europy oraz odnowy życia żydowskiego w Polsce” – podkreślił.

“Dziękuję za to prestiżowe odznaczenie, które jest bliskie mojemu sercu z tak wielu powodów. Składam podziękowanie językowi francuskiemu, francuskiemu malarstwu – pierwszemu, które mnie oczarowało” – powiedziała podczas uroczystości Agata Tuszyńska. “Wszystko to, co odkryłam potem, zawsze stawiam w relacji z tymi pierwszymi, olśniewającymi doświadczeniami” – dodała.

“Składam podziękowania Francji i jej cudom architektury, które nigdy nie przestają mnie zachwycać i zadziwiać” – mówiła. “Składam podziękowania Paryżowi – i tu od razu przychodzą mi na myśl słowa piosenki Yvesa Montanda: ‘W Paryżu 14 lipca w świetle lampionów tańczy się bez wytchnienia / w Paryżu'” – zaznaczyła pisarka.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: PAP