Poniedziałek, 26 października 2020
Agnieszka Dauksza, autorka biografii “Jaremianka” (Znak), otrzymała Gryfię, Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki przyznawaną przez “Kurier Szczeciński”.
– “Jaremianka” Agnieszki Daukszy to biografia, ale biografia wielowymiarowa, którą można czytać na wiele sposobów – powiedziała podczas laudacji Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. – To złożony portret niezwykłej, lecz zapomnianej artystki Marii Jaremy. To opowieść o artystce totalnej. Maria Jarema była rzeźbiarką, malarką, graficzką, autorką kostiumów i scenografii, współzałożycielką Grupy Krakowskiej oraz teatrów Cricot i Cricot 2. Mówiono o niej: kobieta -awangarda. Agnieszka Dauksza podąża śladami swojej bohaterki jak wytrawna reportażystka.
Z fragmentów wspomnień, rozmów, listów, dokumentów, wrażeń – dodała przewodnicza – powstaje fascynujący obraz jednej z najbardziej charyzmatycznych postaci XX wieku i przywraca ją do życia w zbiorowej pamięci.
– Ta nagroda, jak się domyślam, ma służyć nie dzieleniu literatury na kobiecą i męską, ale ma stanowić tubę, która nagłośni, wesprze głos kobiet – mówiła Agnieszka Dauksza.
Do Gryfii nominowane były także Magdalena Grochowska za “W czasach zarazy” oraz Barbara Sadurska za “Mapę”. W tym roku wysokość nagrody to 10 tys zł.
Finał nagrody odbył się w domu kultury “Krzemień” – w związku z sytuacją epidemiologiczną z autorkami i przewodniczącą jury łączyliśmy się online.
“Kurier Szczeciński” przyznał Gryfię już po raz dziewiąty.
Podaj dalej
Autor: W