
Jak przygotować się na życie w świecie, który jeszcze nie istnieje?
Czy nadejdzie czas, gdy pracować będzie tylko 20 procent ludzi? A co będzie robić pozostałe 80 procent – cieszyć się życiem czy rozpaczliwie szukać pracy?
„AI. Jak się przygotować do rewolucji”
Mateusz Madejski pyta ekspertów o naszą przyszłość. W świecie sztucznej inteligencji jakie perspektywy mamy my: pracownicy, fachowcy, ludzie? Czy AI faktycznie ukradnie nam pracę? Czy jednak pomoże rozwinąć skrzydła w nowym świecie? Bo może AI to wcale nie zagrożenie, a szansa. Co zrobić, żeby ją wykorzystać?
Aby jutro się nie martwić, dziś trzeba się przygotować. W jakie zawody warto inwestować, a jakie nie mają przyszłości? Czego się uczyć? I wreszcie – czego uczyć nasze dzieci? Języki, programowanie, a może sporty zespołowe – co będzie receptą na sukces? Jaki świat czeka nas wszystkich?
Przyszłość nadejdzie szybciej, niż myślimy. Czy robisz wszystko, żeby się na nią przygotować?
Czy kłopoty gospodarcze Europy wynikają z tego, że mieszkańcy Starego Kontynentu żyli w ostatnich dekadach po prostu zbyt wygodnie? Po cichu wielu moich rozmówców przyznaje, że dokładnie tak jest. „Na światowym rynku IT – choć przecież nie tylko IT – konkurują głodni sukcesu Chińczycy, ciągle bardzo ambitni Amerykanie oraz Europejczycy, którzy bez przerwy debatują o regulacjach, ograniczeniach dla koncernów i skracaniu tygodnia pracy. Nietrudno wskazać, kto w tym starciu wygrywa – i dlaczego tak się dzieje” – opowiadał jeden z moich rozmówców. Europejscy politycy i eksperci od rynku – nie tylko ci lewicowi – argumentują, że akurat dyskusja o skracaniu tygodnia roboczego jest jak najbardziej sensowna w czasach, gdy maszyny zastępują ludzi w pracy. Przedstawiciele branży nowych technologii widzą to trochę inaczej. Uważają, że owszem, patrząc z perspektywy, pracy będzie coraz mniej, ale akurat dla „nowych ludzi korporacji”, zajmujących się AI czy robotyką, będzie jej w najbliższym czasie coraz więcej. Odgórne limitowanie tygodnia pracy może więc być z ich perspektywy wylewaniem dziecka z kąpielą. Pozostaje pytanie, czy Polacy są i będą cenionymi „nowymi ludźmi korporacji”, grającymi w globalnej ekstraklasie wielkich firm. Odpowiedź na to pytanie wydaje się twierdząca. Polacy nie są uznawani jeszcze za część tej „sytej” Europy, która przedkłada wygodę nad realizowanie ambicji i podejmowanie ryzyka. Do tego umiejętności polskich speców od IT są w branży legendarne. Przykładów nie trzeba szukać zbyt daleko. Szacuje się, że w szczytowym momencie pracy nad ChatemGPT aż 10 na 50 inżynierów w OpenAI pochodziło właśnie z Polski.
Mateusz Madejski – dziennikarz z siedemnastoletnim stażem, redaktor i wydawca w serwisie Business Insider Polska. Laureat XVI edycji konkursu im. Władysława Grabskiego w kategorii Finanse osobiste i edukacja ekonomiczna. W 2023 r. nominowany do polsko-niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej im. Tadeusza Mazowieckiego. Jego debiutancka książka „Zosia z Wołynia” ukazała się nakładem wydawnictwa Znak Horyzont w 2020 r.