Wtorek, 7 marca 2023
Opcje filmowe sprzedane Agnieszce Holland

„Akuszerki” Sabiny Jakubowskiej mają szansę stać się filmowym, a może nawet serialowym hitem. Opcje filmowe zostały sprzedane. Zainteresowanie powieścią wyraziła sama Agnieszka Holland – poinformowało Wydawnictwo Relacja.

W projekt będzie zaangażowana również Magdalena Łazarkiewicz, reżyserka i scenarzystka, prywatnie siostra Agnieszki Holland.

– Wierzę, że ekranizacja tej cudownej powieści będzie wielkim sukcesem. „Akuszerki” zasługują na najlepszych producentów i trzymamy kciuki, żeby szybko się znaleźli. Czekamy na kolejne dobre wieści, już z planu filmowego – mówi Anna Zdrojewska-Żywiecka, wydawczyni książki.

Powieść ukazała się nakładem Grupy Wydawniczej Relacja tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie, w lutym 2022 roku. Książka szybko zdobyła serca czytelników, została zgłoszona do prestiżowych „Paszportów Polityki” i otrzymała tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Debiutancka powieść Jakubowskiej („Dom na Wschodniej”) otrzymała Nagrodę Główną w konkursie „Promotorzy Debiutów” “Tygodnika Powszechnego” i Instytutu Książki.

„Akuszerki” to saga rodziny akuszerek, której akcja toczy się od XIX wieku do połowy XX wieku na terenach historycznej Galicji. Autorka z rozmachem kreśli wciągającą i świetnie skonstruowaną narrację, umiejscawiając opowieść w niezwykle burzliwych czasach historycznych przed i w trakcie wielkiej wojny, kiedy Polska była pod zaborami, a jej ludność stanowiła bardzo zróżnicowaną etnicznie grupę. Mężczyźni idą na wojnę, a w domach zostają kobiety, które swoją odwagę realizują w stawianiu czoła trudnej codzienność, ich bohaterstwo objawia się nie w wielkich czynach, ale niezłomności, trudzie podtrzymywania i dawania życia.

Historia opowiadana jest tutaj nie przez akcje bojowe czy bitewne, ale porodowe. Krew przelewana podczas porodów do tej pory prawie nieobecna w opowieściach o przeszłości, zyskuje nowy symboliczny wymiar. To właśnie akuszerki pełnią wywrotową funkcję – są odpowiedzialne za przetrwanie świata. To wielowątkowa powieść, silnie zakorzeniona w realiach historycznych małopolskiej wsi. Ludzi biednych i bogatych biorą tu we władanie te same namiętności, rodzą się i umierają tak samo bez względu na klasę społeczną, religię czy kulturę, w jakiej się wychowali.

Sabina Jakubowska jest prawnuczką akuszerki, Anny Czerneckiej, uczennicy Cesarsko-Królewskiej Szkoły Położnych działającej w XIX wieku w Krakowie. Autorka kontynuuje rodzinne tradycje, pracując jako certyfikowana doula. Angażuje się też wolontariacko w liczne projekty upamiętniające regionalną historię i dziedzictwo kulturowe.

Podaj dalej
Autor: ET, fot. wydawnictwo Relacja