środa, 5 sierpnia 2020
Chciałem pokazać ludzi, którzy naprawdę dali nam wolność!

Wydawnictwo Bosz poinformowało o wydaniu z okazji 40. rocznicy pamiętnego Sierpnia ’80, zapowiadanego już w czerwcu, wyjątkowego albumu poświęconego strajkom na Wybrzeżu, które trwale zapisały się w historii, dając początek wolnej Polsce. Ten przełomowy czas wspominają czynni uczestnicy wspomnianych wydarzeń, m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Gwiazda, Bogdan Borusewicz, Jerzy Borowczak czy Henryka Krzywonos-Strycharska. Teksty bohaterów Solidarności uzupełnione zostały starannie wyselekcjonowanymi fotografiami Stanisława Składanowskiego, które w pełni oddają atmosferę tamtego okresu. Album zatytułowany jest „Solidarność. Sierpień 1980”, a teksty prezentowane są w wersji dwujęzycznej: polskiej i angielskiej.

Ze wstępu: Tym prawdziwym polskim bohaterom zawdzięczamy wolność i dumę z tamtych dokonań. Staramy się to pokazać na archiwalnych zdjęciach naszego przyjaciela, wtedy robotnika w stoczni, obecnie wspaniałego fotografa, Staszka Składanowskiego. Pokazujemy kadry z samego serca wydarzeń. Na fotografiach widać tych, którzy wystąpili w naszym imieniu i walczyli dla nas o wolność.

– Od wielu lat współpracujemy ze Staszkiem Składanowskim z Gdańska, który w czasie Sierpnia 1980 roku, czyli czterdzieści lat temu, był pracownikiem stoczni i fotografem. Dzisiaj jest fotografem zawodowym, a wtedy już od kilku lat fotografował dla siebie. Był wówczas w sercu wydarzeń i dzięki temu mamy tysiące zdjęć ze strajku, z obrad, z podpisania umów w Stoczni Gdańskiej. Na fotografiach są wszyscy, którzy w tym uczestniczyli. Bazując na tych zdjęciach, przygotowujemy album na czterdziestolecie Solidarności, które będziemy obchodzić w sierpniu – powiedział Bibliotece Analiz Bogdan Szymanik, szef wydawnictwa Bosz.

– Mój oryginalny pomysł polegał na tym, aby wypowiedzieli się o tamtych czasach – i podkreślam: tylko o tamtych czasach – wszyscy najważniejsi uczestnicy tych wydarzeń. I tak się stało. Dla każdego przeznaczyłem jedną stronę, ale nie wszyscy się zdyscyplinowali. Nie zgodziłem się natomiast, aby mówić o czymś innym niż o tamtym okresie, bo intencją tego projektu było pokazanie, że są takie momenty, w których Polacy potrafią się porozumieć w imię wyższych racji. To dobra wskazówka dla dzisiejszych polityków. Prawie wszyscy jak jeden mąż mówią o tym niezwykłym zjawisku, jakim wówczas była wspólnota. Jeśli nie mogliśmy już uzyskać wypowiedzi któregoś z uczestników, skorzystaliśmy z tekstów z innych książek – Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Geremka czy Anny Walentynowicz. Sam napisałem krótki wstęp o intencji wydania tej książki oraz „dlaczego tak, a nie inaczej”. Chciałem pokazać ludzi, którzy naprawdę dali nam wolność! Bo od tego się zaczęło! Bez nich tego by nie było! – dodał szef wydawnictwa.

 

 

Podaj dalej
Autor: (pd)