Pod groźnie brzmiącym tytułem „Alimenty aż po grób” w najnowszym numerze tygodnia „Polityka” z 10 marca ukazał się wywiad z mec. Joanną Hetman-Krajewską, współpracowniczką naszej redakcji. Rozmawiała z nią Martyna Bunda.
Wywiad jest związany z książką zatytułowaną „Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny”, jaką Joanna Hetman-Krajewska opublikowała w ubiegłym roku w wydawnictwie Wolters Kluwer. W tekście zawarto szereg interesujących informacji, jakie są wynikiem doświadczeń zebranych w trakcie praktyki zawodowej autorki. Na pierwsze pytanie, czy można się rozwieść dobrze albo źle, pada odpowiedź, że można dobrze (!), „jeśli potraktujemy rozwód jako uporządkowanie naszego życia, sformalizowanie zmian, które już się dokonały; warto, żebyśmy wiedzieli, jak to przeprowadzić, by nie ugrzęznąć w problemach na lata po rozwodzie”. Z dalszych odpowiedzi jasno wynika, że do rozwodu trzeba się dobrze przygotować, najlepiej korzystając z odpowiedniej lektury.
„Rozwód czy separacja? Poradnik praktyczny” to jedyny na rynku tak obszerny praktyczny poradnik dotyczący spraw o rozwód i separację. Napisany w przystępny sposób, przejrzyście skonstruowany – i dzięki temu zrozumiały dla osób niebędących prawnikami. Autorka wychodzi z założenia, że kryzys małżeński, również ten zakończony rozwodem, może być szansą na rozwój – wszak słowa „rozwód” i „rozwój” dzieli zaledwie jedna litera. Jednocześnie uważa, że rozwód to często ucieczka przed problemem – wtedy doradza „konstrukcję” zamiast „destrukcji”. Wyjaśnienia kwestii prawnych uzupełniają przykłady z życia wzięte. Książka wyjaśnia wszelkie aspekty spraw o rozwód czy separację, które należy uwzględnić, by przejść przez takie postępowanie obronną ręką. Tekst poradnika uzupełniają wywiady ze specjalistami: sędzią rodzinnym, mediatorami, psychologiem dziecięcym, psychoterapeutą par, detektywem, seksuologiem.
Książka została nagrodzona tytułem Książki Miesiąca w październiku ubiegłego roku przez „Magazyn Literacki KSIĄŻKI”.
Joanna Hetman-Krajewska jest absolwentką studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji UW oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Jest ekspertem w zakresie prawa autorskiego.
Opublikowała szereg książek, w tym: „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, skrypt „Podstawy prawa własności intelektualnej” oraz wprowadzenie do Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dwa wydania – 2004, 2007), a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej” i innych czasopism. Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej Patrimonium w Warszawie, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego oraz innych podmiotów zaangażowanych w obrót prawami autorskimi
Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa własności intelektualnej, m.in. przy współpracy z Biblioteką Analiz Sp. z o.o., Kancelarią Bukowski i Wspólnicy oraz Kancelarią Lassota i Partnerzy. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Ponadto wykładowca prawa własności intelektualnej na studiach dziennych i zaocznych tej uczelni. Członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury (trzecia kadencja). Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk, a także Studium Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie Stowarzyszenia Niebieska Linia.
W tym roku w wydawnictwie Wolters Kluwer ukażą się dwie kolejne książki Joanny Hetman-Krajewskiej: „Alimenty – jak dochodzić, jak się bronić. Poradnik praktyczny” oraz „Alimenty. Wzory pism procesowych z komentarzem”.
– Kiedy byłam na aplikacji, moja mama, sędzia rodzinny z wieloletnim doświadczeniem, powtarzała mi, żebym nie zajmowała się prawem rodzinnym, bo to dziedzina pełna ludzkich emocji, a przez to wyczerpująca. W ten sposób zajęłam się prawem autorskim i od lat jest to moja bardzo ważna specjalizacja. Ale prawo rodzinne nie dało za wygraną. Kiedy już jako młody pełnomocnik zawodowy założyłam kancelarię, znajoma uprosiła mnie, bym zajęła się rozwodem jej koleżanki. Potem była kolejna taka sprawa. Potem znajoma tej pierwszej „rozwodowej” klientki poprosiła o pomoc przy sprawie o alimenty. I tak to się zaczęło rozrastać, że teraz prowadzimy w kancelarii kilkadziesiąt tego typu spraw rocznie, a to dużo jak na małą kancelarię. Jak wiadomo, „repetitio mater studiorum est”, więc teraz, po prawie dwudziestu latach wykonywania zawodu, mogę śmiało powiedzieć, że wykuła się moja zawodowa intuicja i mam poczucie, że potrafię ludziom realnie pomóc w niejednokrotnie bardzo skomplikowanych rodzinnych dramatach. Moja mama początkowo nie była zadowolona, że prowadzę wiele takich spraw. Ale kilka lat temu, kiedy nauczyła się serfować po sieci, powiedziała mi z dumą, że czytała o mnie opinie w internecie, w tym jedną, że jestem najlepszym pełnomocnikiem od rozwodów w Warszawie – przekazała Bibliotece Analiz Joanna Hetman-Krajewska.
Joanna Hetman-Krajewska była zastępcą redaktora naczelnego „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w latach 1999-2007 oraz dyrektorem Biblioteki Analiz w latach 2000-2005. W dalszym ciągu współpracuje z naszymi redakcjami, jest stałą recenzentką oraz autorką tekstów prawniczych w Bibliotece Analiz i w „Magazynie Literackim KSIĄŻKI”.