Piątek, 9 czerwca 2023
Polska wersja językowa książki dostępna w księgarniach stacjonarnych i w sprzedaży internetowej

Amnesty International wspólnie z Angeliną Jolie przygotowała książkę, dzięki której dzieci i młodzież poznają swoje prawa. „Poznaj swoje prawa i broń ich” daje nastolatkom siłę, wiedzę i narzędzia, by przeciwstawić się niesprawiedliwości. 

Książka powstała we współpracy z profesor Geraldine van Bueren, współtwórczynią tekstu Konwencji Praw Dziecka ONZ.

Angelina Jolie: „Niektórzy dorośli nie będą chcieli, by dzieci czytały “Poznaj swoje prawa i broń ich”, bo ta książka wyposaży je w wiedzę, jak bronić praw swoich i innych.

„Poznaj swoje prawa i broń ich” wyjaśnia, czym są prawa dzieci, wyposaża młodych ludzi w wiedzę, której potrzebują, by chronić siebie i innych oraz pokazuje, że rządy nie wypełniają swoich zobowiązań względem ochrony praw dzieci.  Rządy zobowiązały się chronić prawa dzieci w 1989 roku, ale nadal wiele z nich nie słucha głosu dzieci. W niektórych krajach dziewczynki zaledwie dziewięcioletnie są zmuszane do małżeństwa. W skali świata ponad 61 milionów dzieci nie chodzi do szkoły podstawowej, a w 2019 roku jedno na sześcioro dzieci żyło w skrajnym ubóstwie. Ta liczba znacznie wzrosła podczas pandemii. Czas przypomnieć światu o jego zobowiązaniach względem praw dzieci” – wskazuje Amnesty International.

„Poznaj swoje prawa i broń ich” dotąd została wydana w Wielkiej Brytanii, USA, Australii, Nowej Zelandii, Grecji, Korei Południowej, Danii, Niemczech, Kanadzie, a ostatnio także w Rumunii i Albanii.

Polska wersja językowa książki jest już dostępna w księgarniach stacjonarnych i w sprzedaży internetowej.

Książka przedstawia także historie kilkunastu nadzwyczajnych młodych aktywistów i aktywistek stojących na czele zmiany na rzecz praw człowieka na całym świecie. Działają przeciw zmianom klimatu, domagają się dostępu do edukacji, sprzeciwiają się dyskryminacji rasowej czy przemocy z użyciem broni – ci młodzi, niekiedy jeszcze niepełnoletni ludzie, są niezwykłą inspiracją, pokazują siłę działania w obronie tego, w co wierzymy.

Na świecie żyje ponad 2,3 miliarda dzieci. To niemal jedna trzecia całej ludzkiej populacji. To kluczowe, by zapewnić im wiedzę, której potrzebują i na którą zasługują. To ich prawo. Czas, by świat im je zapewnił.

„To książka dla młodzieży, ale także rodziców i opiekunów, którzy chcą pomóc młodym ludziom nie tylko odnaleźć się w tym świecie, ale także nauczyć się świadomie nadawać mu kształt” – mówi Anna Błaszczak-Banasiak, dyrektorka Amnesty International Polska.

Podaj dalej
Autor: ET