Poniedziałek, 12 lipca 2021

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2019 otrzymała Anna Adamowicz za tom “Animalia” wydany przez Biuro Literackie.

“Więź ze światem zwierzęcym jest tak mocna, że los współbratymców, krzywdzonych i zabijanych, przenosi się w obszar doświadczeń wewnętrznych. Tak działa solidarność gatunków oraz – współczucie. Schować w sobie ofiary  eksperymentów podsycanych potrzebą zabijania – to podjąć próbę ocalenia. Jakość wysłowienia, oryginalność artystycznych ujęć, w których signum osobistego zaangażowania stowarzysza się z dystansującą ironią, a także i może przede wszystkim  zespół humanistycznych przesłań pozwala myśleć o tym zbiorze jako niezwykłym i wybitnym  osiągnięciu poetyckim” – z laudacji prof. Wojciecha Ligęzy, przewodniczącego kapituły Nagrody za rok 2019.

Nagrodę im. Wisławy Szymborskiej za rok 2020 otrzymała Genowefa Jakubowska-Fijałkowska za tom “Rośliny mięsożerne” wydany przez Instytut Mikołowski im. Rafała Wojaczka.

“Rozpoznawalny autorski sznyt, ostra siła rażenia tej poezji oraz bezpardonowa prostota, której nie należy mylić z powierzchownością, docierają do odbiorcy niczym miotacz ognia. Po lekturze takich wierszy, trzeba na nowo przymierzyć się do refleksji nad światem własnym i cudzym, zweryfikować poczucie wspólnoty i poczucie osobności. To poezja, która każe nam konfrontować wygodne à priori doświadczalnej kategorii „siebie” i tego, co wydaje się pozostawać poza poetyckim ‘ja'” – z laudacji prof. Doroty Walczak-Delanois, przewodniczącej kapituły Nagrody za rok 2020.

Podaj dalej
Autor: W