Wtorek, 5 stycznia 2021
"Buduje mosty międzykulturowe i poetyckie"

Poetka i eseistka Anna Maria Mickiewicz otrzymała Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada, ufundowaną przez Miasto Literatów w Orlando (Stany Zjednoczone). W uzasadnieniu kapituły można przeczytać m.in.: “Anna Maria Mickiewicz nie tylko poznała język, ale również dotarła do głębin kultury brytyjskiej i amerykańskiej. Buduje mosty międzykulturowe i poetyckie”.

Nagrodę Literacką im. Josepha Conrada przyznało Jury w składzie: Danuta Błaszak (przewodnicząca), Joanna Sokołowska-Gwizdka, prof. Józef Franciszek Fert i dr Leszek Szymański.

Anna Maria Mickiewicz to poetka, eseistka urodzona w Polsce, od lat mieszka poza granicami Polski, początkowo w Kalifornii, obecnie w Londynie. Publikuje w języku polskim i angielskim. Autorka współpracuje z redakcją londyńskiego „Pamiętnika Literackiego”. Wraz z amerykańskim wydawnictwem „Contemporary Writers of Poland” przygotowuje cykliczne antologie poetyckie.

Należy do kilku londyńskich grup poetyckich m. in.: “Enfield Poets”, “The Highgate Society’s Poetry Group”, “Exiled Writers Ink”. W ramach tej działalności często prezentuje swe utwory w języku angielskim podczas otwartych spotkaniach poetyckich w Londynie. W 2013 i w 2018 roku wieczory poświęcony jej twórczości zorganizowały grupy poetyckie „Poets Anonymous” i „Exiled Writers Ink” w prestiżowej „Poetry Cafe”, należącej do brytyjskiego Stowarzyszenia Poetów (Poetry Society). W ramach działań „Enfield Poets” Anna Maria Mickiewicz bierze udział w tworzeniu tzw. „Stanza Enfield”. Jest to strona internetowa na której autorzy zamieszczają swe utwory i poddają kreatywnej krytyce utwory swoich kolegów. Współpracuje również z wydawnictwem z Bristolu „Poetry Space”.

Pierwszą publikacją książkową Anny Marii Mickiewicz był tomik „Dziewanna” (Galeria Słowa, 1984). Tomik został poszerzony i wydany ponownie (“Proscenium”, Norbertinum, 2010). Anglojęzyczny tomik „London Manuscript” został opublikowany w Wielkiej Brytanii w wydawnictwie Poetry Space. Drugi anglojęzyczny tomik „The Mystery of Time” został wydany w Stanach Zjednoczonych w 2019. W 2017 roku opublikowała tomik polsko-bułgarski „Lato w Seaford”.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Agencja Informacyjna