środa, 3 marca 2021
"Prawie 9 na 10 Polaków uznaje taką opłatę za dodatkowy podatek"
Jak już informowaliśmy, w maju ub. roku wicepremier Piotr Gliński zapowiedział wprowadzenie opłaty reprograficznej obejmującej nowy sprzęt, w tym smartfony, laptopy i komputery. Opłata ma być wnoszona przez producentów i importerów sprzętu elektronicznego na rzecz organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskimi. Ma z założenia rekompensować twórcom straty związane z korzystaniem z utworów ich autorstwa w ramach tzw. dozwolonego użytku, w praktyce w szczególności w ramach dozwolonego użytku prywatnego. Obecnie trwają konsultacje w tej sprawie. Twórcy skupieni wokół stowarzyszenia „Razem dla Kultury”z aprobatą przyjęli zapowiedź Ministerstwa Kultury. Wykaz sprzętu objętego opłatą reprograficzną nie był aktualizowany od lat. Są nią objęte m.in. skanery, kopiarki, płyty CD/DVD, opłata nie obejmuje jednak najbardziej popularnych w tej chwili urządzeń elektronicznych takich jak np. smartfony - wskazuje Jan Młotkowski, wiceprezes stowarzyszenia Kreatywna Polska. Tymczasem krytycznie w sprawie pomysłu poszerzenia opłaty reprograficznej wypowiedział się prezes Związku Cyfrowa Polska Michał Kanownik. "To rozwiązanie, które uderzy w najbiedniejszych konsumentów oraz w polskich przedsiębiorców" – mówił  2 marca na konferencji w PAP, podczas której zaprezentowano wyniki badań opinii publicznej w sprawie tzw. podatku od smartfonów. Z badania przeprowadzonego na przełomie stycznia i lutego br. wynika, że trzy czwarte respondentów sprzeciwia się nowej opłacie reprograficznej, która …
Wyświetlono 25% materiału - 194 słów. Całość materiału zawiera 779 słów
Pełny materiał objęty płatnym dostępem
Wybierz odpowiadającą Tobie formę dostępu:
1A. Dostęp czasowy 15 minut
Szybkie płatności przez internet
Aby otrzymać dostęp kliknij w przycisk poniżej i wykup produkt dostępu czasowego dla Twojego konta (możesz się zalogować lub zarejestrować).
Koszt 9 zł netto. Dostęp czasowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Czas dostępu będzie odliczany od momentu wejścia na stronę płatnego artykułu. Dostęp czasowy wymaga konta w serwisie i logowania.
1B. Dostęp czasowy 15 minut
Płatność za pośrednictwem usługi SMS
Aby otrzymać kod dostępu, należy wysłać SMS o treści koddm1 pod numer: 79880. Otrzymany kod zwotny wpisz w pole poniżej.
Opłata za SMS wynosi 9.00 zł netto (10.98 PLN brutto) i pozwala na dostęp przez 15 minut (bądź do czasu zamknięcia okna przeglądarki). Przeglądarka musi mieć włączoną obsługę plików "Cookie".
2. Dostęp terminowy
Szybkie płatności przez internet
Dostęp terminowy zostanie przyznany z chwilą zaksięgowania wpłaty - w tym momencie zostanie wysłana odpowiednia wiadomość e-mail na wskazany przy zakupie adres e-mail. Dostęp terminowy wymaga konta w serwisie i logowania.
3. Abonenci Biblioteki analiz Sp. z o.o.
Jeśli jesteś już prenumeratorem dwutygodnika Biblioteka Analiz lub masz wykupiony dostęp terminowy.
Zaloguj się