środa, 25 marca 2020
Komunikat EIBF

Międzynarodowe Stowarzyszenie Księgarzy (EIBF) w specjalnym komunikacie wzywa rządy do wspierania i ochrony księgarń:

„Ponieważ pandemia koronawirusa COVID-19 rozprzestrzenia się na całym świecie, wiele krajów stosuje drastyczne środki, aby go powstrzymać. W krajach takich jak Włochy, Hiszpania, Francja, Niemcy i Belgia wszystkie sklepy uważane za nieistotne, między innymi księgarnie, musiały zostać zamknięte. To nakazane zamknięcie księgarń stanowi zagrożenie dla stabilności finansowej wielu firm z branży księgarskiej.

Zdrowie i bezpieczeństwo wszystkich ludzi i społeczności jest najwyższym priorytetem, ale musimy zdawać sobie sprawę z wpływu przedłużonego zamknięcia na małe i średnie firmy, które polegają na fizycznej obecności klientów. Księgarnie wnoszą istotny wkład do społeczności i całego społeczeństwa z edukacyjnego, kulturowego i finansowego punktu widzenia.

Wielu księgarzy dokłada wszelkich starań, aby utrzymać swoje usługi dla klientów – którzy obecnie samodzielnie izolują się w swoich domach – ale stoją przed wieloma wyzwaniami. Wiele księgarń, które reprezentują nasi członkowie, ma ograniczoną infrastrukturę do obsługi sprzedaży online w niespotykanych czasach. Ponadto, oferując dostawy do domu, narażają się na wyższe ryzyko zachorowania.

Zamknięcie księgarni zagraża ich rentowności i stawia pod znakiem zapytania ich już i tak kruchą sytuację ekonomiczną. Lokalne księgarnie w znacznym stopniu przyczyniają się do rozwoju społeczności, oferując potrzebne usługi, zapewniając możliwości pracy i przyczyniając się do zapewnienia bezpiecznych miejsc spotkań, których nie mogą zapewnić sprzedawcy online. Zapewnienie tym przedsiębiorstwom przezwyciężenia tych niepewnych czasów ma kluczowe znaczenie dla ciągłego zrównoważonego rozwoju społeczności lokalnych.

Wszyscy księgarze z niecierpliwością czekają na ponowne otwarcie swoich placówek, ale nie są skłonni narażać zdrowia lub zdrowia swoich klientów. Stawia to ich w niekorzystnej sytuacji w porównaniu z gigantycznymi sprzedawcami internetowymi, których firmy działają przy minimalnych dostosowaniach.

Apelujemy do rządów na całym świecie, aby pamiętały o znaczeniu książek w naszym społeczeństwie oraz o pozytywnym wpływie księgarń na społeczności lokalne, a także zapewniły wsparcie i pomoc finansową w celu ochrony branży księgarskiej.

Bardzo ważne jest, abyśmy stali razem w tych niepewnych czasach, ponieważ tylko wspierając się nawzajem, w końcu wyjdziemy silniejsi”.

Podaj dalej