Wtorek, 28 maja 2024

18 czerwca trafi do księgarń „Artemisia” autorstwa Alexandry Lapierre.

„Artemisia” to książka, którą powinna przeczytać każda osoba twórcza, ale też każda dziewczyna, kobieta i mężczyzna.

Życie tej wyjątkowej artystki było splotem niesamowitych zdarzeń. Dziś wciąż imponują jej pasja i determinacja, a sprawa głośnego procesu o gwałt, w którym nastoletnia ofiara, aby udowodnić swą niewinność, była poddawana torturom miażdżenia palców, niezmiennie szokuje.

I choć Artemisia ten pierwszy w XVII-wiecznej Europie proces o gwałt wygrała, to skazany szybko odzyskał wolność. Do symbolicznej zemsty na swym gwałcicielu wykorzystała sztukę, portretując Tassiego – również malarza – jako mordowanego przez Judytę Holofernesa, a dokonującą zbrodni jako samą siebie – ten obraz dziś zapisał się jako jedno z najsłynniejszych dzieł Artemisii Gentileschi.

Traumy z dzieciństwa i wczesnej młodości (śmierć matki i gwałt dokonany przez przyjaciela rodziny) to wydarzenia, które ukształtowały Artemisię, ale nie zahamowały jej ogromnej pasji i talentu, dzięki którym jako jedna z nielicznych w tamtych czasach kobiet była samodzielna, bogata, sławna i wolna.

Artemisia gościła na najważniejszych dworach, otrzymywała zlecenia od najznamienitszych osobistości i była pierwszą artystką przyjętą w poczet prestiżowej florenckiej Accademia del Disegno. Podróżowała po Europie jako niezależna i profesjonalna malarka, a czytając o jej czynach i oglądając jej obrazy, widzimy też, że była piękną i odważną kobietą.

Na szczególną uwagę zasługuje wątek jej skomplikowanej relacji z ojcem, uznanym wtedy caravaggionistą, który nie tylko rozbudził w niej, już jako dziecku, pasję do malarstwa i przekazał jej techniczne umiejętności, ale też przez całe życie rywalizował z nią na tym polu.

Ciekawa jest również postać samej autorki, Alexandry Lapierre, która z niezwykłą wnikliwością szukała śladów Artemisii, by wreszcie ująć losy malarki w formie powieści.

„Artemisia” to niezwykła opowieść o artystycznej odwadze, złożonych relacjach międzyludzkich, talencie i determinacji, pełna cierpienia, piękna i pasji, udręki i ekstazy.

Podaj dalej
Autor: Dom Wydawniczy Rebis