Wtorek, 7 kwietnia 2020

Centrum literackie działające w Warszawie prowadzi akcję #ksiazkanawynos. To pomysł, który pomaga czytelnikom przetrwać czas niepewności, a małej autorskiej księgarni daje nadzieje na przyszłość. W akcję włączyli się m.in. Maria Peszek, Wojciech Chmielarz i Agata Passent. Lista wpierających co dzień się wydłuża.

Akcja trwa od dwóch tygodni. Najpierw najlepsze książki na literacką kwarantannę polecali sami twórcy Big Book Cafe, m.in. Anna Król i Paulina Wilk. Ale szybko do akcji włączyli się artyści i pisarze. Regularnie polecają czytelnikom książki, które zabierają myśli, uspokajają i dają wiarę w przyszłość. Wszystkie rekomendowane tytuły można zamawiać w Big Book Cafe, wysyłając email lub dzwoniąc. Dostępne są też inne książki z katalogu księgarni i nowości. Tytuły można odebrać samodzielnie, zamówić przesyłkę lub dostawę na warszawski adres. Bariści pracujący w kawiarni przesiedli się na rowery i zmienili w lotnych kurierów literackich.

W akcji #ksiazkanawynos udział biorą:

SYLWIA CHUTNIK, pisarka – poleca m.in. „Sagę Puszczy Białowieskiej“ Simony Kossak
MARIA PESZEK, wokalistka i aktorka – rekomenduje np. „Dom z dwoma wieżami“ Macieja Zaremby-Bielawskiego
WOJCIECH CHMIELARZ, pisarz – zachęca do czytania m.in. „Legendy o samobójstwie“ Davida Vanna
TOMEK MICHNIEWICZ, pisarz i podróżnik – radzi zajrzeć m.in. do „Hebanu“ Ryszarda Kapuścisńskiego
AGATA PASSENT, felietonistka – stawia na krótką formę, np. „Pegaz zdębiał“ Stanisława Barańczaka
AGNIESZKA PRZEPIÓRSKA-FRANKIEWICZ, aktorka poleca książki Yuvala Noah Harariego o historii homo sapiens
RADEK ŁUKASIEWICZ, muzyk, kompozytor – poleca m.in. kolegę po fachu, czyli „Nieradość“ Pawła Sołtysa
KRZYSZTOF VARGA, pisarz – uważa, że jest dobry czas na opasłe tomy jak „Łaskawe“ Jonathana Littella
LESKI, wokalista i kompozytor – rekomenduje „Moją walkę“ Karla Ove Knausgårda
JULIA WYSZYŃSKA, aktorka – wybrała mi.in. „Śpiewajcie, z prochów śpiewajcie“ Jesmyn Ward

MARTA MALIKOWSKA, aktorka i performerka – poleca „Polskie mięso” Jasia Kapeli i „Podróż ludzi księgi“ Olgi Tokaczuk.

OLGA DRENDA, autorka „Duchologii polskiej“ i „Wyrobów“ – w swoim wyborze książek stawia na niezwykłość i osobliwość, na liście m.in. „Bestiarium“ Witolda Gombrowicza i „Pegaz zdębiał“ Stanisława Barańczaka.

Lista wpierających co dzień się wydłuża!

 

Anna Król, szefowa Fundacji „Kultura nie boli“ tak komentuje zaangażowanie artystów:
–  Ci sami pisarze, aktorzy, muzycy, którzy biorą udział w wydarzeniach realizowanych w Big Booku: piszą dla nas teksty, występują na scenie, reżyserują i wcielają się w stand-uperów, teraz są zgodni co do jednego – czytanie może pomóc nam przetrwać trudny czas. Dla jednych to ucieczka od ograniczeń spowodowanych przez kwarantannę, dla innych czarowny świat, który może w przyszłości wzbogacić także ich twórczość. Twórcy, których prosimy o wsparcie, nie wahają się, zachęcają innych do czytania. Jestem wdzięczna i przekonana, że dzięki wzajemnej solidarności i życzliwości przeżyjemy jeszcze niejedno niezwykłe wydarzenie.

– Jesteśmy naprawdę zbudowani i szczęśliwi. Czytelnicy i bywalcy Big Book Cafe reagują na akcję fantastycznie – mówi Julia Rzemek, kierująca księgarnią.  – Zamówienia są teraz większe niż zazwyczaj, w ciągu dwóch tygodni sprzedaliśmy około 200 książek, co ma dla naszego przetrwania ogromne znaczenie, bo nie organizujemy wydarzeń, a kawiarnia serwuje tylko kawę na wynos. Wśród kupujących są nie tylko osoby z Warszawy, ale z całej Polski, wysyłami nawet paczki do Czech i Niemiec! To dla nas wielki zastrzyk optymizmu.

Ksiegarze Big Book Cafe dyżurują pod adresem: ksiegarnia@bigbookcafe.pl oraz telefonem 790 606 875, gdzie przyjmują zamówienia i doradzają, co najlepiej teraz czytać samemu i z dziećmi.
Big Book Cafe jest czynna od poniedziałku do piątku, od 10.00 do 15.00.
Książki i kawa serwowane są na wynos.
http://bigbookcafe.pl/

Big Book Cafe w czasie literackiej kwarantanny dołączyła także do akcji #ksiazkanatelefon zrzeszającej lokalne księgarnie oraz #ziarnowkubek, łączącej warszawskie kawiarnie serwujące napoje na wynos.
Zespół fundacji nie traci czasu i spożytkowuje swój potencjał na nowe pomysły, w sieci są już premierowe odcinki PODCASTU LITERACKIEGO BIG BOOK CAFE – Książka w pięć pytań i pięć minut. To najkrótsze i najszczersze recenzje książek!
Do słuchania m.in. w Spotify, Google Podcasts, Apple Podcasts, Soundcloud i You Tube.
https://open.spotify.com/show/03yIL3InGGbko5kFGKmRCH

Podaj dalej