Indyjska pisarka Arundhati Roy została tegoroczną laureatką PEN Pinter Prize.
Kapituła nagrody doceniła „walory literackie” i „potężny głos” 62-letniej Arundhati Roy, która w swojej twórczości porusza m.in. kwestie praw człowieka w Indiach, broni nuklearnej, globalizmu i wojen na całym świecie.
Światową sławę przyniosła jej nagroda Bookera z 1997 roku za „Boga rzeczy małych”. Książka ukazała się w Polsce rok później. 2017 wydano po polsku „Ministerstwo niezrównanego szczęścia”, wcześniej zbiór esejów „Indie rozdarte”.
Poza pisaniem angażuje się od lat w kampanie protestów i pisze eseje w duchu antyglobalistycznym i lewicowym. Jej przemówienia i artykuły nieraz już były celem ataków grup prawicowych.
Informacja o nagrodzie pojawiła się w zaledwie kilka tygodni po tym, jak najwyższe władze w Delhi zatwierdziły dochodzenie przeciwko pisarce na mocy ustawy antyterrorystycznej. Chodziło o jej wypowiedź z 2010 roku. Wówczas na jednym z seminariów Roy miała powiedzieć, że Kaszmir, obszar zamieszkały przez ludność muzułmańską, o który spierają się Indie i Pakistan „nigdy nie stanowił integralnej części Indii”.
W obronie pisarki stanął Salman Rushdie. Na Frankfurckich Targach Książki powiedział, że „jest jedną z największych pisarek Indii i osobą o ogromnej uczciwości i pasji”. Dodał, że „sam pomysł, że można ją za to postawić przed sądem, jest haniebny”.
Doroczna Nagroda Pintera (PEN Pinter Prize) została ustanowiona w 2009 roku przez angielski PEN na cześć zmarłego laureata Nagrody Nobla w dziedzinie literatury, dramaturga, pisarza, reżysera teatralnego i scenarzysty filmowy Harolda Pintera. Wręczana jest pisarzowi, który, zgodnie ze słowami przemówienia Noblowskiego Pintera, spogląda „niezachwianie na świat” i wykazuje „zaciekłą, intelektualną determinację […], aby kreślić prawdę o naszym życiu i naszych społeczeństwach”. Jej częścią jest nagroda dla „Międzynarodowego Pisarza Odwagi”, którego określa się jako „kogoś, kto był prześladowany za otwarcie głoszone przekonania”.
Nagrodę, którą wcześniej otrzymali m.in. Margaret Atwood i Salman Rushdie, autor pamiętnych „Szatańskich wersetów”, Arundhati Roy odbierze 10 października, w rocznicę urodzin Harolda Pintera, podczas uroczystości współorganizowanej przez Bibliotekę Brytyjską.