Wtorek, 9 lipca 2024

Odbywający się właśnie Festiwal Góry Literatury oraz jego organizator – Fundacja Olgi Tokarczuk są hejtowane w mediach społecznościowych.

„Zmagamy się z intensywnymi atakami hejterskimi w naszych mediach społecznościowych oraz, będącą ich efektem, blokadą naszych kont. Profile o wątpliwej autentyczności w wulgarny sposób ubliżają naszym gościom, m.in. Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland czy Aleksandrowi Kwaśniewskiemu” – czytamy na profilu festiwalu na FB. Konto na Instagramie zostało zablokowane.

„Profile instagramowe Festiwalu Góry Literatury i Fundacji Olgi Tokarczuk zostały zgłoszone jako spamerskie i głoszące nieprawdziwe informacje oraz zablokowane. My nie możemy tam publikować, pozostali użytkownicy nie mają możliwości oznaczania nas. Odwołaliśmy się, ale Meta (właściciel m.in. serwisów Facebook i Instagram) działa powoli. Mamy też do czynienia ze zgłoszeniami oraz atakami na nasze konta na Facebooku, co rusz blokowane są poszczególne posty.

Trwa również ofensywa wulgarnych komentarzy, w których profile o wątpliwej autentyczności ubliżają zarówno nam, jak i naszym gościom oraz gościniom, w tym Oldze Tokarczuk, Agnieszce Holland, Aleksandrowi Kwaśniewskiemu, Sylwii Spurek czy Sylwii Chutnik. Obserwujemy to czujnie, staramy się usuwać wszelkie nienawistne treści” – informują organizatorzy.

Tegoroczna 10. edycja imprezy to 11 festiwalowych dni, podczas których na scenach pojawi się ponad 230 gości. Tysiące osób przyjeżdżają, aby posłuchać swoich ulubionych autorów, pójść na wystawę albo koncert w 20 lokalizacjach na ziemi kłodzkiej i aglomeracji wałbrzyskiej (w Nowej Rudzie, Kłodzku, Wałbrzychu, Świdnicy, Ludwikowicach Kłodzkich oraz na terenie Zamku Sarny w Ścinawce Górnej).

Organizatorzy liczą na to, że uda się odblokować wszystkie spamowane i zablokowane konta, nie kryją jednak obaw przed hejterskimi atakami, jakie mogłyby mieć miejsce przed i w ostatni dzień festiwalu (14 lipca).

Wśród gości, którzy wystąpią podczas Festiwalu Góry Literatury są jeszcze m.in. były prezydent Aleksander Kwaśniewski (spotkania 11 lipca w Starej Kopalni w Wałbrzychu i 12 lipca na Zamku Sarny) oraz reżyserka Agnieszka Holland, która w niedzielę będzie gościem na Zamku Sarny w Ścinawce Górnej i po spotkaniu zostanie pokazany jej film „Zielona granica”.

„Wśród panelistów zaproszonych przez nas do udziału w debatach są także politycy i polityczki, krytycy i krytyczki poprzedniej władzy. Postanowiliśmy zaprosić kilkoro z nich zarówno ze względu na towarzyszące nam rocznice, którym się przyglądamy (35. rocznica pierwszych w Polsce częściowo wolnych wyborów, 25. wstąpienia Polski do NATO i 20. wejścia do Unii Europejskiej), jak i z powodu funkcji, które zaczęli pełnić po ostatnich wyborach parlamentarnych.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie wszystkim może się to podobać. Wyrażamy jednak stanowczy sprzeciw wobec wulgarnych, ordynarnych i zwyczajnie hejterskich słów skierowanych w stronę uczestników naszego Festiwalu. Wiele z nich pochodzi od profili o wątpliwej autentyczności. Bez względu na to, nie zgadzamy się na mowę nienawiści” – podkreślają organizatorzy Festiwalu Góry Literatury.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: FB Festiwal Góry Literatury, Wroclaw.pl