Wtorek, 13 września 2022
"Festiwal jest kolejnym dowodem na to, że Ukraina zwycięży – własnymi siłami oraz ze wsparciem partnerów i przyjaciół z całego świata"

Tegoroczna edycja BookForum we Lwowie odbędzie się w dniach 6–9 października. Wśród festiwalowych gości znajdą się takie sławy literatury jak: Elif Şafak, Yuval Harari, Neil Gaiman, Abdulrazak Gurnah, Jonathan Littell i Margaret Atwood. Program wydarzenia został opracowany wspólnie przez British Council i Instytut Ukraiński.

Dzięki wsparciu jednego z największych na świecie festiwali literackich Hay Festival (Wielka Brytania), transmisję wydarzenia obejrzy cały świat.

Jak informują organizatorzy, łącznie zaplanowano 20 wydarzeń z udziałem ponad 40 autorów.

Do kluczowych tematów festiwalu należą: kobiety i wojna, pieniądze i kultura, propaganda, zbrodnie wojenne i pamięć.

„Nasze 29. BookForum opowie światu naszą historię. Chcemy naświetlić to, co dzieje się na Ukrainie i dlaczego. I wyjaśniamy to za pomocą kultury. Chcemy też pokazać ukraińskiej publiczności, jak solidarnie stoją z nami twórcy na całym świecie, że ukraińscy autorzy i ich głosy są bardziej niż kiedykolwiek potrzebni i doceniani. Nie moglibyśmy tego zrobić bez wsparcia Hay Festival. Autorzy, którzy przyjadą do Lwowa lub dołączą do nas online, to ludzie, którzy rozumieją: ich działania są manifestacją siły i walki o Ukrainę, a przede wszystkim o demokratyczny świat. Ten festiwal jest kolejnym dowodem na to, że Ukraina zwycięży – własnymi siłami oraz ze wsparciem partnerów i przyjaciół z całego świata” – mówi kuratorka i tłumaczka Lwowskiego BookForum Sofia Cheliak.

„Wojna Putina to atak na demokrację i wolność, nie tylko na Ukrainie, ale na całym świecie. Przystępując do programu Lviv BookForum i Hay Festival, wspieram ukraińskich pisarzy i czytelników w dzieleniu się swoją pracą. Niech ten teatr pomysłów i inspiracji talentów więcej, by podnieść głos i dzielić się swoimi darami” — komentuje Margaret Atwood.

BookForum to targi książki i Lwowski Międzynarodowy Festiwal Literacki. Od 1994 roku odbywa się każdej jesieni we Lwowie w Ukrainie. Organizatorem jest organizacja pozarządowa Forum Wydawców. W ciągu ostatnich 23 lat festiwal dotarł do ponad 2500 unikalnych autorów z 43 krajów, a także 15 tys. specjalistów z branży książkowej. W 2018 roku Forum Wydawców we Lwowie zmieniło nazwę na BookForum i pod odnowioną nazwą ugruntowało swoją pozycję w statusie głównego festiwalu kulturalnego w kraju i jednego z największych festiwali literackich w Europie Środkowo-Wschodniej.

Program BookForum dostępny jest TUTAJ

Podaj dalej
Autor: ET