Czwartek, 30 kwietnia 2020

Jedna z najbardziej wyczekiwanych produkcji ostatnich lat jest tytułem najchętniej wybieranym przez klientów Audioteki, księgarni Wydawnictwa Literackiego i wiodących dystrybutorów treści elektronicznych, takich jak Publio.pl oraz Woblink.com – informuje krakowski wydawca.

Miesiąc po premierze “Księgi Jakubowe” w interpretacji siedmiu wybitnych lektorek i lektorów stały się największym hitem sprzedażowym czasów kwarantanny.  Audiobook, którego premiera odbyła się 30 marca, od początku budził olbrzymie zainteresowanie. Bez wątpienia produkcja była jednym z najbardziej oczekiwanych audiobooków ostatnich lat.

Monumentalne dzieło Tokarczuk, liczące niemal tysiąc (!) stron, składa się z siedmiu tytułowych Ksiąg. Każdą z nich przeczytała inna aktorka lub aktor: Danuta Stenka, Wiktor Zborowski, Jan Peszek, Agata Kulesza, Maja Ostaszewska, Adam Ferency i Mariusz Bonaszewski. Efekt? Przeszło 40 (!) godzin słuchania.

Ponad 40 godzin słuchania, kilkadziesiąt wątków i postaci — “Księgi Jakubowe” imponują literackim rozmachem, wielością poziomów i możliwych interpretacji. Olga Tokarczuk pełnymi garściami czerpie z tradycji powieści historycznej, poszerzając jednocześnie jej granice gatunkowe. Z ogromną dbałością o szczegóły przedstawia realia epoki, architekturę, ubiory, zapachy. Odwiedzamy szlacheckie dwory, katolickie plebanie i żydowskie domostwa, rozmodlone i zanurzone w lekturze tajemniczych pism. Na oczach czytelników pisarka tka obraz dawnej Polski, w której egzystowały obok siebie chrześcijaństwo, judaizm, a także islam.

“Księgi Jakubowe” to nie tylko powieść o przeszłości. Można ją czytać również jako refleksyjne, momentami mistyczne dzieło o samej historii, jej zakrętach i trybach, które decydują o losach całych narodów. To właśnie w połowie XVIII wieku, u progu Oświecenia i przed rozbiorami, wybitna pisarka poszukuje odpowiedzi na pytania o dzisiejszy kształt naszej części Europy.

Fragmenty audiobooka są dostępne na kanale Wydawnictwa Literackiego w serwisie Spotify.

Autor: W
Źródło: Wydawnictwo Literackie