Wtorek, 5 lipca 2022
Kolejna szansa dla twórców

Już w lipcu rusza kolejne Wezwanie programu Usłysz Kulturę. Tym razem Audioteka postawiła na format reportażu i nawiązując współpracę z Instytutem Reportażu, zwróciła się do artystów, scenarzystów oraz reportażystów chętnych przekuć swój pomysł w produkcję audio.

Projekt Audioteki i Instytutu Reportażu wystartuje 7 lipca i rozpocznie się webinarem otwierającym. W spotkaniu wezmą udział Filip Springer i Kamil Bałuk – przedstawiciele Instytutu Reportażu, Aleksandra Dąbrowska z Audioteki oraz doświadczony audio reportażysta Wojciech Oleksiak. Eksperci przybliżą uczestnikom, jak w praktyce wygląda praca nad produkcjami audio, na czym powinni się skupić podczas tworzenia własnych scenariuszy oraz opowiedzą o najnowszej współpracy. Wydarzenie będzie można śledzić na Facebooku Instytutu Reportażu oraz Audioteki.

Nadchodzący projekt Audioteki i Instytutu Reportażu składa się z dwóch etapów. W pierwszym z nich twórcy proszeni są o prezentację autorskiego pomysłu na reportaż audio za pośrednictwem udostępnianego formularza, w którym w kilku zdaniach opiszą ideę, postacie, a także zaprezentują zarys pierwszego odcinka i sezonu. Zadaniem autora scenariusza jest też wskazanie w jaki sposób propozycja wykorzystuje dźwięk (np. dźwięki miasta, zakładów, specjalnie skomponowana muzyka) i gdzie rozgrywa się akcja (np. miasto, zatłoczona ulica, miejsce pracy, szkoła, park itp.). Prace przyjmowane są do 8 sierpnia, a warunkiem uczestnictwa w Wezwaniu jest wysłanie wypełnionej eksplikacji oraz formularza zgłoszeniowego na adres projekt@instytutr.pl.

Po ogłoszeniu wyników pierwszego etapu, które zaplanowane jest na początek września, półfinaliści będą mieli możliwość spotkania się z przedstawicielami Instytutu reportażu oraz Audioteki, by otrzymać feedback, dodatkowe wskazówki oraz wiedzę na temat dobrych praktyk, przydatną podczas dalszej pracy nad tekstem.

W drugim etapie projektu zadaniem zakwalifikowanych uczestników będzie rozpisanie scenariusza pierwszego odcinka oraz przygotowanie krótkich opisów poszczególnych, dalszych odcinków. Jest to ostatni etap, na podstawie którego wyłonieni zostaną finaliści projektu. Będą oni mieli szansę stworzyć własną produkcję audio we współpracy z Audioteką.

Usłysz Kulturę szansą dla początkujących twórców

Usłysz Kulturę to autorski program Audioteki, który powstał z potrzeby wsparcia początkujących twórców, wchodzących na ścieżkę kariery w branży audiowizualnej. Uczestnicy programu w ramach wsparcia otrzymują dostęp do wiedzy, finansowanie, pomoc techniczną, możliwość dystrybucji produkcji na platformie oraz promocję w kanałach własnych. Przy wyborze prac dla ekspertów kluczowe są projekty zrealizowane z pomysłem oraz odpowiednim doborem muzyki i głosów, jakościowym sound designem, dbałością o szczegóły, profesjonalne podejście do nagrań i realizacji, a także kreatywne prezentowanie treści, trzymające odbiorcę w napięciu i wzbudzające emocje.

Od początku istnienia Usłysz Kulturę do Audioteki spłynęło 501 zgłoszeń. Dotychczas zrealizowanych już zostało 21 produkcji, które dostępne są w aplikacji, a wśród nich znajdują się takie tytuły, jak „Miła robótka”, „W krainie wysokich traw”, „Popłyń ze mną” oraz premierowa pozycja, pt. „Burchot”.

Webinar otwierający Wezwanie odbędzie się 07 lipca o godz. 18. Link do wydarzenia: https://fb.me/e/1FGefHzAO

Regulamin Projektu oraz szczegóły projektu znajdują się na stronie: http://fn.audioteka.com/pl/go/projekt-podcast-reporterski-regulamin

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: Audioteka