środa, 21 września 2022

W maju przyszłego roku w Poznaniu odbędzie się Impact’23, polski kongres gospodarczo-technologiczny o światowym rozmachu. Wśród zaproszonych gości znajdzie się autor „Czarnego łabędzia” Nassim Nicholas Taleb (polskie wydanie Zysk i S-ka).

W poprzednich edycjach kongresu udział wzięli m.in. jeden z najważniejszych współczesnych myślicieli prof. Yuval Harari, była sekretarz stanu USA Hillary Clinton czy prezes YouTube Susan Wojcicki.

Bestsellerowa książka Nassima Nicholasa Taleba analizuje zjawisko Czarnych Łabędzi: niespodziewanych wydarzeń, które spadają na nas nagle i odciskają ogromne piętno na naszym życiu. Czy to będzie wybuch I wojny światowej, dojście Hitlera do władzy, zamachy z 11 września 2001 roku w Nowym Jorku, kryzys finansowy 2008 roku czy aktualna pandemia koronawirusa Covid-19, wydarzenia te całkowicie zmieniają podstawy naszego życia. Ich wpływ na los świata jest ogromny, ale są niemożliwe do przewidzenia, dopiero po ich wystąpieniu staramy się je zracjonalizować.

“Połączenie niskiej przewidywalności i znacznych skutków dla otaczającej rzeczywistości czyni Czarnego Łabędzia wielką zagadką” – pisze Nassim Nicholas Taleb.

Premier Mateusz Morawiecki podczas wystąpienia na Impact’22 zauważył aktualność spostrzeżeń Taleba, komentując współczesne wyzwania polityczno-gospodarcze: „Fundamenty gospodarki światowej, taką jaką znamy do tej pory, zostały absolutnie zburzone. Nie jeden czarny łabędź, ale cały klucz czarnych łabędzi nadleciał nad gospodarkę światową. Państwo musi być odpowiednio elastyczne, czuwające, tak aby we właściwy sposób odpowiedzieć na wielkie wyzwania z którymi się mierzymy”.

Zaproszenie na Impact’23 przyjął także znany historyk Adam Tooze, autor książek “Cena zniszczenia. Wzrost i załamanie nazistowskiej gospodarki” (Napoleon V) i “U progu Wielkiego Kryzysu. Wielka Wojna i przebudowa światowego porządku 1916 – 1931” (Napoleon V). W 2019 roku Foreign Policy uznało go za jednego z najważniejszych globalnych myślicieli dekady. Adam Tooze kieruje katedrą historii na Uniwersytecie Columbia, pełni także funkcję dyrektora Instytutu Europejskiego.

Na kongres można się zarejestrować korzystając ze strony impactcee.com. Sprzedaż biletów już ruszyła, a ich liczba jest ograniczona.

Podaj dalej
Autor: ET