Wtorek, 5 grudnia 2023
Już dziś

Biblioteka Analiz i Autorzy Książek w Obiektywie zapraszają na spotkanie poświęcone najnowszemu numerowi „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”.

Gościem Miłki Skalskiej będzie Piotr Dobrołęcki, dziennikarz, wydawca i księgarz, redaktor naczelny „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” i „Kwartalnika Literackiego Wyspa”, członek zespołu serwisu Rynek-ksiazki.pl.

5 grudnia, wtorek, godz. 19.00

Facebook/Autorzy Książek w Obiektywie

Pretekstem do rozmowy będzie artykuł „Ulica książki” poświęcony ulicy Świętokrzyskiej i jej przyległościach, przy których już w I połowie XIX wieku mieściły się pierwsze antykwariaty handlujące używanymi książkami. Jak wskazuje autor tekstu, Jarosław Górski, w końcu stulecia było już ich tyle, że ulica stała się mekką kolekcjonerów nie tylko z Warszawy i nie tylko z ziem polskich. Nierzadko z nieodległego Dworca Wiedeńskiego wysiadali przyjezdni z Galicji, Austrii, Niemiec, szli na Świętokrzyską, po czym obładowani pakunkami biegli na pociąg powrotny.

Redakcja „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” mieści się w pobliżu opisywanej arterii, bo przy ul. Mazowieckiej. W okresie międzywojennym funkcjonowała tu słynna kawiarnia „Mała Ziemiańska”, która była jednym z najważniejszych miejsc spotkań inteligencji warszawskiej: poetów, literatów, artystów malarzy, dziennikarzy i aktorów. Do bywalców lokalu należeli m.in. poeci należący do grupy Skamander: Jan Lechoń, Antoni Słonimski, Kazimierz Wierzyński, Julian Tuwim.

Piotr Dobrołęcki opowie także o dwóch Książkach Miesiąca, które recenzował na łamach „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI”. Czym zachwyciły go „Fjaka. Sezon na Chorwację” Aleksandry Wojtaszek i „Odrzania” Zbigniewa Rokity?

Tematem dyskusji będzie także prognozowana przez niektórych wizja upadku polskich czasopism literackich.

Serdecznie zapraszamy!

Wydawcą „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” jest Biblioteka Analiz.

Wydanie „Magazynu Literackiego KSIĄŻKI” w 2023 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

 

 

Agencja promocji autorów „AUTORZY KSIĄŻEK W OBIEKTYWIE” – powstała z pasji do książek i fotografii. Pomagamy pisarzom, poetom wypromować swój wizerunek poprzez piękne fotografie, krótkie filmy reklamowe, wywiady, spotkania autorskie czy recenzje książek. Zajmujemy się także promocją autorów oraz ich dzieł literackich w mediach społecznościowych. Tworzymy strony i blogi internetowe.

Kontakt: Marytka Czarnocka, marytka@autorzywobiektywie.pl, tel. 602 39 42 56

Podaj dalej