Czwartek, 30 listopada 2023

Jak informowaliśmy, w połowie listopada wyłoniono trzynaście książek finalistek konkursu Grand Press – Książka Reporterska Roku.

Z konkursu wycofują się jednak niektórzy nominowani autorzy. Niedawno oświadczenie w sprawie wycofania “Chłopek” zamieściło wydawnictwo Marginesy w porozumieniu z autorką Joanną Kuciek-Frydryszak.

Decyzję o wycofaniu swoich publikacji z konkursu podjęli wcześniej Grzegorz Piątek, autor „Gdyni obiecanej” i Bartosz Józefiak, autor książki „Wszyscy tak jeżdżą”.

Organizatorem konkursu jest wydawca magazynu „Press” we współpracy z Fundacją Grand Press. To po oskarżeniach o mobbing w redakcji „Press” twórcy podjęli decyzję o wycofaniu się z konkursu. Mobbing opisała w maju i sierpniu tego roku Katarzyna Włodkowska na łamach “Gazety Wyborczej”.

“Nominację w konkursie Grand Press Książka Reporterska Roku przyjąłem z mieszanymi uczuciami. Kilka miesięcy temu poznaliśmy przecież wstrząsające świadectwa na temat panującego w »Pressie« mobbingu. Nie śledziłem dalszego ciągu sprawy, ale przez weekend doinformowałem się, zastanowiłem i ostatecznie poprosiłem o wycofanie »Gdyni obiecanej« z konkursu. Nie wyobrażam sobie, by książka krytykująca relacje społeczne oparte na nierównościach i wyzysku nadal konkurowała pod tym szyldem. Dziękuję Bartosz Józefiakowi, który miał odwagę wycofać się jako pierwszy z finalistów” – napisał na swoim Facebooku Grzegorz Piątek

Podaj dalej
Autor: ET