Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
Dwa festiwale, jedna dotacja

Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie, organizowany przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń, nie otrzymał w tym roku ministerialnej dotacji w ramach programu “promocja czytelnictwa”.

Natomiast trzyletnią dotację w wysokości 420 tys. zł przyznano festiwalowi o łudząco podobnej nazwie – Szczebrzeszyn Stolica Języka Polskiego. Wniosek Fundacji Czułego Barbarzyńcy ministerialni eksperci ocenili na 76 punktów, a więc o 3,5 punktu więcej niż wniosek Fundacji Kreatywna Przestrzeń. A próg, od którego przyznawano granty, to 75 punktów.

W internecie trwa zbieranie podpisów pod apelem poparcia Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

“Z największym zdziwieniem dowiedzieliśmy się, że Festiwal Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie nie otrzymał dotacji Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu na kolejną edycję. Pomysłodawcami i organizatorami Festiwalu od roku 2015 są dwaj rodowici szczebrzeszynianie: Piotr Duda i Tomasz Pańczyk, a Festiwal od 2016 roku organizowany był przez Fundację Sztuki Kreatywna Przestrzeń” – czytamy w liście podpisanym już przez 980 osób.

“Festiwal stał się znakomitym elementem promocji Szczebrzeszyna i regionu. Jego formuła,polegająca na organizowaniu spotkań, warsztatów (także dla najmłodszych), debat, koncertów, spektakli teatralnych i pokazów filmowych na łące nad brzegiem Wieprza umożliwiała naturalną bliskość autorów i publiczności. (…)Apelujemy do Pana Ministra o wsparcie Fundacji Sztuki Kreatywna Przestrzeń przy realizacji tegorocznej edycji Festiwalu. Fundacja otrzymywała co roku wsparcie Ministra. Niezrozumiała jest odmowa jego udzielenia w tym roku.

Niezrozumiałe jest także udzielenie dotacji innemu podmiotowi na podobne wydarzenie w Szczebrzeszynie. Podejmowaną próbę przejęcia wieloletniego dorobku Festiwalu i Fundacji przez inną organizację uważamy za sprzeczną z dobrym obyczajem i wysoce naganną”.

Pod apelem podpisali się m.in. Wiesław Myśliwski – Honorowy Przewodniczący Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Stanisław Baj, Joanna Bator, Marek Bieńczyk, Anna Bikont, Jerzy Bralczyk, Olga Brzezińska – prezeska Fundacji Miasto Literatury, Agata Buzek, Elżbieta Cherezińska, Wojciech Chmielarz, Sylwia Chutnik, Krystyna Chwin, Stefan Chwin, Jacek Dehnel, Grzegorz Gauden – członek Rady Festiwalu Stolica Języka Polskiego, Irek Grin – przewodniczący Rady Fundacji Olgi Tokarczuk, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury, Mikołaj Grynberg, Grzegorz Jankowicz – dyrektor programowy Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada, Sławomir Kalita – dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Szczebrzeszynie, Olga Tokarczuk, Szczepan Twardoch, Krzysztof Varga, Grzegorz Zygadło – prezes Fundacji Olgi Tokarczuk, Jakub Żulczyk oraz Fundacja Instytut Reportażu i Koalicja Letnich Festiwali Literackich.

Petycja dostępna jest TUTAJ

Podaj dalej
Autor: ET