Wtorek, 28 maja 2024

W ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie 26 maja odbyło się spotkanie z Anetą Korycińską dotyczące jej książki „Radio w mojej głowie. Opowieści o ADHD”.

Aneta Korycińska jest polonistką, oligofrenopedagożką oraz popularyzatorką wiedzy o języku i literaturze polskiej. W internecie znana jest pod pseudonimem Baba od polskiego.

W książce opisuje swoje doświadczenia jako osoba, u której ADHD zostało zdiagnozowane późno, dopiero w wieku 33 lat. Oddaje w niej także głos 18 osobom, którzy również otrzymali późną diagnozę. Autorka na spotkaniu wyjaśniła, że wykorzystanie przeżyć różnych ludzi pomaga lepiej zobrazować niejednorodność form, w jakich objawiać się może ADHD.

Mówiąc o swoich doświadczeniach, pokazała, jak ADHD może wyglądać u dziewczynek czy też kobiet, które wychowano na grzeczne, ciche i skromne. U osoby, która całe życie borykała się z poczuciem wstydu, trudnościami w utrzymywaniu relacji oraz widzeniem siebie jako „dziwaczki”.

Autorka opowiedziała także o trudnościach w diagnozowaniu, takich jak duże koszta czy też o problemie niedodiagnozowania kobiet. Kobiety bowiem, szczególnie w dzieciństwie, diagnozowane na ADHD są znacznie rzadziej niż mężczyźni. Przez występowanie innych objawów niż typowo u mężczyzn, problemy kobiet często diagnozowane są niepoprawnie jako inne zaburzenia.

Aneta Korycińska swoją książkę kieruję głównie do osób, które również otrzymały późną diagnozę, ale uważa, że przeczytać może ją każdy zainteresowany tematem.

Podaj dalej
Autor: Zofia Barczewska, fot. ZB