Czwartek, 5 sierpnia 2021
Fundacja PGE i Fundacja na Rzecz Wielkich Historii zaprasza do udziału w konkursie

W 2021 roku przypada 100. rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a bieżący rok został ogłoszony rokiem tego wybitnego polskiego poety. Z tej okazji Fundacja na rzecz Wielkich Historii przygotowała konkurs fotograficzny „Baczyński bez filtra”, skierowany do młodzieży szkolnej i licealnej. Mecenasem konkursu jest Fundacja PGE.

Jego inaugurację podczas wspólnej konferencji ogłosili 4 sierpnia wiceminister Anna Krupka, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski oraz prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii Maciej Piwowarczuk.

Konkurs polegać będzie na interpretacji twórczości Baczyńskiego za pomocą fotografii ilustrującej wybrany utwór poety. Zdjęcia mogą przedstawiać: portret, martwą naturę, mogą mieć formę reporterską, czy też bardziej swobodną. Można do tego celu wykorzystać np. telefon komórkowy lub aparat fotograficzny. Do udziału w konkursie zaproszeni są uczniowie 7 i 8 klas szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W trakcie trwania konkursu przewidziano szereg wydarzeń towarzyszących – spotkania z literaturoznawcami i pedagogami, czytanie poezji Baczyńskiego przez cenionych artystów i popularne gwiazdy, a także stworzenie serii podcastów i scenariuszy zajęć dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach języka polskiego czy historii.

Krzysztof Kamil Baczyński zginął na posterunku, broniąc Pałacu Blanka. Zostawił po sobie bogaty dorobek – ponad 500 wierszy, poematy, opowiadania, grafiki. Rok 2021, w uznaniu dla twórczości tego wielkiego poety, został ogłoszony przez Sejm RP rokiem Krzysztofa K. Baczyńskiego. W związku z tą rocznicą powstały liczne inicjatywy, w tym konkurs „Baczyński bez filtra”, który jest w sposób szczególny kierowany do młodych ludzi. Krzysztof Kamil Baczyński należał do pokolenia, które w młodości musiało walczyć z okupantem. W jego twórczości smutek i tragizm przeplata się z charakterystyczną dla młodego pokolenia miłością, nadzieją i pięknem. Jestem przekonana, że prace nadsyłane przez młodych ludzi w ramach konkursu, również będą miały takie motywy i ukazywały podobne wartości

– powiedziała Anna Krupka, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.

Twórczość Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zachwyca i inspiruje kolejne pokolenia Polaków. Natomiast jego życiorys pokazuje dramat pokolenia Kolumbów, dla których czas wojny i powstania zdeterminował  życiowe losy. Jest także dla nas zobowiązaniem do podtrzymywania pamięci o tym, że za niepodległość zapłaciliśmy ogromna cenę. Jak powiedział Stanisław Pigoń: „Należymy do narodu, którego losem jest strzelać do wroga z brylantów”. Dlatego chcemy, aby nowatorska forma konkursu przybliżyła młodym ludziom postać Baczyńskiego i pozwoliła lepiej zrozumieć wojenną historię Polski

mówi Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

Mimo upływu 100 lat od urodzin poety, po bliższym poznaniu okazuje się, że Baczyński zmagał się z podobnymi problemami jak współczesna młodzież. Bał się przyszłości, czuł się samotny, nieszczęśliwie się zakochiwał, przeżywał kryzysy i dawał temu wyraz w swoich wierszach. Dlatego jestem pewien, że współcześni młodzi ludzie znajda wspólną nić łączącą ich z poetą

– mówi Maciej Piwowarczuk, prezes Fundacji na rzecz Wielkich Historii.

W ramach konkursu, na Instagramie rusza profil „Baczyński bez filtra”, na którym zarówno uczestnicy, jak i wszyscy chętni, mogą publikować, poza konkursem, zdjęcia oznaczone hasztagiem „#baczyńskibezfiltra”. Pojawią się one w specjalnej galerii.

Nagrody zostaną przyznane w dwóch kategoriach, jednej dla uczniów szkół podstawowych i drugiej, ponadpodstawowych. Na laureatów czekają m.in. aparaty lustrzanki, vouchery na kurs fotograficzny, profesjonalne drony oraz bony na książki.

Partnerami wydarzenia są m.in. Narodowe Centrum Kultury, Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy i Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego oraz TVP Historia.

Szczegółowy regulamin konkursu znajduje się na stronie baczynskibezfiltra.pl.

Podaj dalej
Autor: ET
Źródło: MKDNiS