Poniedziałek, 13 grudnia 2021
Minister Piotr Gliński w sprawie podatku

– Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej w sprawie obniżenia podatku VAT na książki do zera i Komisja nie wyraziła zgody, po rocznej pracy i mimo naszego argumentowania. Mamy taką rzeczywistość, jaką mamy. Jako polski wicepremier i minister kultury mówię, że to jest oburzające – odpowiadał 10 grudnia wicepremier i minister kultury Piotr Gliński zapytany przez naszą redakcję o stan sprawy podatku VAT podczas  konferencji poświęconej kampanii “Mała książka – wielki człowiek”.

– Ale nie jesteśmy bezczynni. Przewidując, że nie będzie łatwo, wprowadziliśmy w tym roku „Certyfikat dla małych księgarni”. Małe księgarnie są przez nas wspierane, bo w ten sposób również dbamy o dostęp do dobrej książki. Nie zdecydowaliśmy się jednak na ustawę o regulowanej cenie książki. Ratujemy więc to, co jest cenne a wymaga większego wkładu, także finansowego, nie niszcząc sprawy i narzucając cen – mówił Piotr Gliński.

Odnosząc się jeszcze do kwestii zniesienia podatku VAT na książki dodał: – W rządzie mamy zgodę polityczną w tym zakresie, Ministerstwo Finansów jest również zainteresowane. Będziemy o zerowy VAT na książki walczyć. Prosimy też media o wsparcie. Mamy nadzieję, że społeczeństwa europejskie również będą walczyły o obniżkę cen kultury, a książka jest jednym z jej elementów.

Autor: ET, fot. ET