Poniedziałek, 20 lutego 2023
Trzeci tom wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej

W wypełnionej do „ostatnich granic” kultowej kawiarni Czytelnik przy ul. Wiejskiej w Warszawie w piątek 17 lutego odbył się wieczór autorski Rafała Skąpskiego i promocja trzeciego tomu wspomnień Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej zatytułowanego „Dziwne jest serce kobiece. Wspomnienia z Ząbkowic i Krakowa”. Tom zamyka sagę rodu Skąpskich, którą opracował Rafał Skąpski, wnuk autorki.

Spotkanie prowadził Jerzy Kisielewski, który towarzyszy publikacji od 2019 roku, od wydania pierwszego tomu, i uczestniczy w kolejnych spotkaniach autorskich w wielu miastach. Fragmenty wspomnień interpretowała krakowska aktorka Lidia Bogaczówna.

Marian Sewerski, prezes zarządu Spółdzielni Wydawniczej Czytelnik, otwierając spotkanie powitał w pierwszej kolejności Hannę Wachnowską, która zredagowała wspomnienia Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, dokonała korekty tekstu i opracowała imponujący indeks nazwisk, a także Macieja Sadowskiego, autora opracowania graficznego i okładek drugiego i trzeciego tomu dzienników.

Powitał też Jerzego Wenderlicha, byłego wicemarszałka Sejmu, senatora Jana Marię Jackowskiego, Janusza Foglera, przewodniczącego rady Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, które jest partnerem publikacji dzienników Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, Andrzeja Żora, wiceprezesa Związku Literatów Polskich, a także członków rodziny Rafała Skąpskiego i jego licznych przyjaciół. Oprócz bohatera spotkania na sali było – jak sam podkreślił – jeszcze troje wnucząt autorki dzienników – jego dwie siostry Magdalena Skąpska-Kucharska i Joanna Skąpska-Kobylińska oraz kuzyn Krzysztof Kostecki. Były też obecne wnuczki Rafała Skąpskiego, które są praprawnuczkami autorki wspomnień.

Jerzy Kisielewski przytoczył motto z trzeciego tomu trylogii zapisów Zofii z Odrowąż-Pieniążków Skąpskiej, które brzmi: „Może Bóg da, że słowa te zachowają się i może po latach odczyta je który z naszych wnuków i nada tej historii nowy kształt” i poprosił o brawa dla Rafała Skąpskiego za spełnienie życzenia autorki.

Przytoczył też słowa ze wstępu do trzeciego tomu, gdzie Rafał Skąpski napisał: „sądzę, że część czytelników będzie chciała znać dalsze losy potomków Autorki. Być może podejmę się tej opowieści w przyszłości”. Rafał Skąpski dopowiedział, że „być może, bo to jest w jakimś sensie zamiar, może nawet zobowiązanie, ale także mobilizacja dla wszystkich tu zgromadzonych i czytelników, aby notować to wszystko, co w historii naszych rodzin i naszych bliskich jest ważne i cenne”.

Na zakończenie spotkania prezes Marian Sewerski złożył podziękowanie Amelii Skąpskiej, żonie Rafała Skąpskiego, za wsparcie męża przy wieloletniej pracy nad rękopisem jego babki.

W czwartek 23 lutego o godz. 12 w Muzeum Niepodległości przy al. Solidarności 62 w Warszawie odbędzie się uroczyste spotkanie zatytułowane „Rafała Skąpskiego związki z Warszawą i Mazowszem”. Podczas spotkania Rafał Skąpski zostanie odznaczony medalem „Pro Mazovia” przyznanym przez Adama Struzika, marszałka wojewódzka mazowieckiego. Laudację wygłosi dr Tadeusz Samborski, zostaną także zaprezentowane fragmenty filmów Jacka Frankowskiego.

[na zdjęciach: Marian Sewerski i Rafał Skąpski oraz Amelia Skąpska]

 

Podaj dalej
Autor: (fran), foto: pd