środa, 15 marca 2023

2022 dla Grupy Wydawniczej Foksal obfitował w duże premiery, które do dziś utrzymują się na listach bestsellerów i świetnie pracują na backliście.

Przyglądamy się najpopularniejszym tytułom GWF wydanym w 2022 w kategoriach kryminał i thriller, literatura faktu, literatura piękna, poradnik i rozwój osobisty, książki dla dzieci oraz książki fantasy i YA.

Bestsellerowe kryminały i thriller

1. Marcin Meller, „Czerwona ziemia”
2. Romy Hausman, „Ukochane dziecko”
3. Alicja Sinicka, „Uśpiona”
4. Alexandra Andrews, „Pozorantka”
5. Wojciech Chmielarz i Jakub Ćwiek, „Niech to usłyszą”

Zdecydowanym liderem kategorii w 2022 była „Czerwona ziemia” Marcina Mellera – już wkrótce łączna sprzedaż tytułu we wszystkich nośnikach przekroczy sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy, tytuł świetnie zachował się również jako audiobook, co znalazło potwierdzenie w przyznaniu mu tytułu Bestsellera Empiku w kategorii audio. Mimo że zagraniczne thrillery i kryminały globalnie tracą wobec tytułów polskich autorek i autorów, na podium znalazły się również klimatyczny thriller „Ukochane dziecko” oraz „Pozorantka”. „Uśpiona” Alicji Sinickiej to pierwsza książka autorki, która ukazała się w Grupie Wydawniczej Foksal. „Niech to usłyszą” Wojciecha Chmielarza i Jakuba Ćwieka to efekt strategicznej współpracy Radia Zet, Empik Go i Grupy Wydawniczej Foksal, której efektem był multimedialny projekt obejmujący słuchowisko radiowe, serial audio oraz książkę.

Bestsellerowa literatura faktu

1. Martyna Wojciechowska, „Co chcesz powiedzieć światu”
2. Matthew Perry, „Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz”
3. Jens Andersen, „Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie”
4. John Hooper, „Włosi”
5. Grzegorz Piątek, „Gdynia obiecana”

Literatura faktu w 2022 miała swój zdecydowany moment w sezonie prezentowym: cztery z pięciu najlepiej sprzedających się premier ukazało się między październikiem a listopadem. Nieoczekiwanym bestsellerem okazało się nowe wydanie książki „Włosi”. Odświeżona okładka i zupełnie nowa kampania doprowadziły do sprzedania ponad 25 tys. egzemplarzy tytułu w 2022 roku, tytuł premierował w czerwcu. Stawkę zamyka „Gdynia obiecana” Grzegorza Piątka, doceniona w styczniu Paszportem Polityki. Najpopularniejszym tytułem roku była wydana w 2016 roku biografia Putina autorstwa Krystyny Kurczab-Redlich „Wowa, Wołodia, Władimir. Tajemnice Rosji Putina”, przekraczając sto tysięcy sprzedanych egzemplarzy.

Bestsellerowa literatura piękna

1. Sally Rooney, „Gdzie jesteś, piękny świecie”
2. Stefania Auci, „Sycylijskie lwy”
3. Michel Houellebecq, „Unicestwianie”
4. David Foster Wallace, „Niewyczerpany żart”
5. Zyta Rudzka, „Ten się śmieje, kto ma zęby”

Literatura piękna w 2022 była rokiem dużych nazwisk: nowe książki zaprezentowali m.in. Sally Rooney, Michel Houellebecq i Zyta Rudzka. Niezwykłym osiągnięciem jest pojawienie się w top5 najpopularniejszych tytułów epickiej i ponad tysiącstronicowej powieści Davida Fostera Wallace’a w przekładzie Jolanty Kozak. Nowym nazwiskiem na polskim rynku w topowej piątce jest Stefania Auci, autorka włoskiego fenomenu wydawniczego „Sycylijskie lwy” – powieść stała się ucieleśnieniem idei doskonałego wakacyjnego czytadła z ambicjami.

Bestsellerowy poradnik i rozwój osobisty

1. Justyna Suchecka, „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze”
2. Anna Cyklińska, „Przewodnik po emocjach”
3. „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”
4. Bartek Kieżun, „Ateny do zjedzenia”
5. Rodney Habib i Karen Becker, „Zdrowy pies”

2022 rok był zdecydowanie rokiem zdrowia psychicznego . Do tej kategorii można by zaliczyć dwa topowe tytuły w kategorii poradników i rozwoju osobistego: „Nie powiem ci, że wszystko będzie dobrze” Justyny Sucheckiej oraz „Przewodnik po emocjach” Anny Cyklińskiej. Ze względu na dłuższy cykl życia poradników wśród topowych tytułów w tej kategorii znalazło się sporo starszych tytułów, takich jak „Robię włosing”, „Obsesja piękna”, „Ona ma siłę” czy „Słuchając psa”.

Bestsellerowe serie dla dzieci

1. Brandon Mull, seria „Smocza Straż”
2. Agnieszka Stelmaszyk, seria „Mazurscy w podróży”
3. Bella Swift, seria „Mopsik”,
4. Agnieszka Graclik, „Dziki poradnik przetrwania”
5. Seria Miś Pracuś
6. Seria Jak to działa
7. Agnieszka Mielech, seria „Emi i Tajny Klub Superdziewczyn”
8. Seria Wielka księga… (Robali, Kwiatów, Ssaków, Ptaków, Życia, Morskich zwierząt)
9. Flamaster Wodny, seria książek do czytania, oglądania i malowania ze specjalnym pisakiem dla dzieci w wieku 3-5 lat
10. Seria Uwaga!

Bestsellerowe książki fantasy i YA

1. Sarah J. Maas, „Dom Nieba i oddechu. Księżycowe Miasto. Tom 2”
2. Natalia Klewicz, „Czy to sen?”
3. Katee Robert, „Neon Gods”
4. Zuzanna Grupa i Tola Grupa, „Zaksiążkownik”
5. Neal Shusterman, „Roxy”

Jedną z najpopularniejszych autorek na rynku fantasy pozostaje wydawana przez Uroborosa Sarah J. Maas, autorka bestsellerowych cykli „Szklany tron”, „Dwory” i „Księżycowe miasto”. Wśród najpopularniejszych książek znalazła się również debiutancka powieść Natalii Klewicz, a także „Zaksiążkownik” Zuzanny Grupy i Toli Grupy, jedna z pierwszych książek inicjujących markę Neony skierowaną do młodzieży w Wydawnictwie W.A.B.

Grupa Wydawnicza Foksal to jeden z największych wydawców na polskim rynku, którego właścicielem jest Empik S.A.. W portfolio skupia renomowane oficyny wydawnicze obecne na rynku od ponad 20 lat: W.A.B., Buchmann oraz Wilgę, a także brandy Fox Games, Uroboros, Neony i Wilga Play.

 

Podaj dalej
Autor: GW Foksal