
Multidyscyplinarna monografia składająca się z jedenastu tekstów poświęconych problemowi bezpieczeństwa energetycznego Polski, rozpatrywanego w kontekście: uwarunkowań międzynarodowych, własnych zasobów surowcowych, dostępnych technologii oraz potrzeb zarówno polskiego przemysłu, jak i gospodarstw domowych. Autorzy dokonują przeglądu rozmaitych rozwiązań technicznych (od wykorzystania wód geotermalnych po rozwój energetyki jądrowej) i prawnych (przedstawiając stan prawodawstwa w Polsce oraz stopień niezależności polskich organów prawodawczych od organów Unii Europejskiej), a także sposobów planowania polityki energetycznej Polski i jej zależności od tendencji światowych.
Interdyscyplinarne spojrzenie na kwestie bezpieczeństwa energetycznego Polski dobrze odzwierciedla złożoność problemu, w przypadku którego kwestie surowcowe, ekonomiczne, zarządcze, prawne, społeczne i polityczne muszą być uwzględniane łącznie, i to nie tylko z perspektywy Polski, lecz także Unii Europejskiej i świata.
Z recenzji dr hab. Małgorzaty Burchard-Dziubińskiej, prof. UŁ
Problematyka podjęta w tej monografii jest ze wszech miar doniosła, a nade wszystko aktualna. Trudno jej bowiem współcześnie nie wiązać z kryzysem energetycznym będącym następstwem agresji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę. Co przy tym istotne, publikacja obejmuje wiele zagadnień z różnych obszarów nauki, w tym: prawnych, ekonomicznych, politycznych czy technicznych.
Z recenzji dr. hab. Michała Krzykowskiego, prof. UWM
„Bezpieczeństwo energetyczne Polski – uwarunkowania, zasoby, perspektywy”
Redakcja naukowa Agata Dziewulska, Ewa Krogulec
Więcej informacji o książce: www.wuw.pl/product-pol-19860
Wersja elektroniczna książki dostępna bezpłatnie na stronie: www.wuw.pl/product-pol-19884
Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
www.wuw.pl
www.facebook.com/WydawnictwaUW