
Biblioteka Analiz i Kancelaria Patrimonium zapraszają na bezpłatny webinar: Klauzula bestsellerowa po nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 26.07.2024 r.
Tzw. klauzula bestsellerowa (art. 44 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) została w istotny sposób zmieniona w wyniku obszernej, obowiązującej z dniem 20.09.2024 r. nowelizacji ustawy z 4.02.1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (ustawa z dnia 26.07.2024 r., wejście w życie: 20.09.2024 r., Dz.U.2024.1254).
W obecnym stanie prawnym twórca może domagać się podwyższenia wynagrodzenia umownego przez sąd wówczas, gdy jest ono niewspółmiernie niskie w stosunku do korzyści nabywcy autorskich praw majątkowych lub licencjobiorcy. Oznacza to, że obecnie twórcom jest łatwiej wymóc na swoich kontrahentach (wydawcach, producentach, instytucjach kultury etc.) podwyższenie wynagrodzenia wynikającego z umowy. Mechanizm ten dotyczy zarówno umów o przeniesienie autorskich praw majątkowych, jak i umów licencyjnych.
Korzyści dla uczestników: Uzyskanie w skondensowanej formie aktualnej, uwzględniającej nowy stan prawny, wiedzy na temat tzw. klauzuli bestsellerowej w kontekście zawieranych umów.
Webinar odbędzie się 11 czerwca o godz. 15.00
Obowiązują zapisy. Link: https://forms.gle/jAF61N23R1oY4G2F9
Prelegent: Joanna Hetman-Krajewska – radca prawny od 2003 r., członek Izby Adwokackiej w Warszawie oraz Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Absolwentka studiów prawniczych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego oraz studiów magisterskich o specjalności kultura amerykańska w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW. Ukończyła liczne kursy dokształcające, m.in. z zakresu prawa autorskiego, ochrony baz danych, prawa konsumenckiego, prawa pracy, prawa upadłościowego, prawa spółek, prawa europejskiego. Autorka publikacji „Prawo Langa. Ustawowa regulacja cen książek”, skryptu „Podstawy prawa własności intelektualnej” oraz wprowadzenia do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, a także wielu artykułów traktujących o aktualnych problemach prawnych, ukazujących się na łamach „Rzeczpospolitej”, „Biblioteki Analiz” i „Magazynu Literackiego Książki”. Prowadzi praktykę zawodową w Kancelarii Prawniczej PATRIMONIUM w Warszawie, specjalizującej się w prawnej obsłudze rynku wydawniczego oraz innych podmiotów zaangażowanych w obrót prawami autorskimi. Zajmuje się działalnością szkoleniową, prowadząc szkolenia i konferencje z zakresu prawa własności intelektualnej. Inicjatorka i wykładowca na Studiach Podyplomowych „Edytorstwo i Rynek Książki” w Warszawskiej Wyższej Szkole Humanistycznej im. Bolesława Prusa w Warszawie. Ponadto wykładowca prawa własności intelektualnej na studiach dziennych i zaocznych tej uczelni. Wykładowca prawa własności intelektualnej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz w Instytucie Literackim PAN. W latach 2006-2018 członek Komisji Prawa Autorskiego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego (cztery kadencje). Ukończyła studia doktoranckie w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. Członek Rady Fundacji MEDIARE Dialog-Mediacja-Prawo oraz Fundacji Polska Marka.