środa, 14 października 2020
Pierwsza na świecie z prawdziwym numizmatem

W Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie przez ten tydzień trwa pokaz „Biblii Stulecia”, pierwszej na świecie Biblii z prawdziwym numizmatem z czystego srebra o wadze 100 gramów, wydanej z okazji 100-lecia urodzin Jana Pawła II. Pokaz otworzył w niedzielę 11 października Krzysztof Witkowski, twórca i fundator Muzeum, nagrodzony dzień wcześniej przez Fundację Dzieło Tysiąclecia, wraz z Arturem Sobolewskim, założycielem Domu Emisyjnego Manuscriptum, który jest emitentem „Biblii Stulecia”. Było to wydarzenie towarzyszące VII Międzynarodowemu Zlotowi Kolekcjonerów.

Jak poinformowała Dorota Wielkopolan z Domu Emisyjnego Manuscriptum, ta cenna ze względu na walory duchowe oraz niespotykaną jak dotąd menniczą oprawę Biblia zawiera 100-gramowy numizmat z czystego srebra. „Biblia Stulecia” nieprzypadkowo miała swoją odsłonę w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie. Jest to jedyna Biblia na świecie, której oprawę zdobi 100-gramowy numizmat z wizerunkiem Jana Pawła II i wygrawerowanym hasłem „Totus Tuus”. Liczba „sto” powtarza się aż pięciokrotnie w opisie tej cennej biblii. Wydana została z okazji 100-lecia urodzin papieża Jana Pawła II, w limitowanym nakładzie 100 egzemplarzy, co daje łącznie 100 numizmatów, każdy o wadze 100 gramów czystego srebra uszlachetnionego 24-karatowym złotem oraz ozdobiony prawdziwym diamentem, w oprawach ze 100-letnich desek. To jedyne takie wydanie Biblii w tym wyjątkowym dla chrześcijan roku, jest nie lada gratką dla kolekcjonerów monet, poszukiwaczy rzeczy niezwykłych i wyjątkowych oraz tych, którzy szukają atrakcyjnych inwestycji alternatywnych.

„Biblia Stulecia” poza niewątpliwą wartością duchową, kryje wartość emocjonalną w dedykacji Jana Pawła II dla rodzin, które ją czytają. Z kolei o wartości literackiej stanowią  bogate komentarze Papieża Polaka do każdej z ksiąg biblijnych przetłumaczonych przez prof. ks. Kazimierza Romaniuka. Trudno nie zauważyć też jej wartości materialnej w budzącej podziw, menniczej oprawie, w której jest prezentowana. „Biblia Stulecia” to za równo unikat religijny, jak i obiekt inwestycyjny. Jej limitowany i niepowtarzalny nakład, potwierdzony certyfikatem notarialnym sprawia, że każdy egzemplarz będzie z roku na rok zyskiwał na wartości, tak jak zyskują monety i medale.

Podaj dalej
Autor: (fran)