Poniedziałek, 22 kwietnia 2024

21 maja o godz. 20.30 odbędzie się oficjalne otwarcie  Pałacu Rzeczypospolitej na pl . Krasińskich. Zainauguruje je wykonanie przez Sinfonię Varsovię utworu „Słowo”, specjalnie skomponowanego przez Tadeusza Woźniaka na tę uroczystość. W plenerowym wydarzeniu udział wezmą też artyści, m.in. Joanna Kulig, Anna Dymna, Daniel Olbrychski, Wiktor Zborowski.

W odnowionych zabytkowych wnętrzach można będzie oglądać stałą wystawę, na której zostanie zaprezentowanych 200 obiektów polskiej i światowej kultury od VIII wieku po współczesność, m.in. średniowieczne rękopisy, tak cenne jak Psałterz Floriański, rękopis Jana Kochanowskiego, oryginalny tekst „Balladyny” Słowackiego, rękopisy Adama Mickiewicza, Cypriana Norwida, Bolesława Prusa, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Zbigniewa Herberta, rysunki Krzysztofa Kamila Baczyńskiego do jego wierszy.

Na wystawie znajdą się także rękopisy muzyczne, min. koncertu F-moll i preludiów Fryderyka Chopina, III Symfonii Henryka Mikołaja Góreckiego, czy słynna „Kołysanka” Krzysztofa Komedy z filmu „Dziecko Rosemary”.

Planowane są też wystawy czasowe – w czerwcu rozpocznie się wystawa poświęcona Czesławowi Miłoszowi, a w październiku Zbigniewowi Herbertowi.

Barokowy Pałac Rzeczypospolitej wybudowano w latach 1688–1699 według projektu Tylmana z Gameren na zamówienie Jana Dobrogosta Krasińskiego. Jego trzyetapowa kompleksowa modernizacja zaczęła się w 2014 roku. Obecnie zakończony został jej trzeci etap. Przeprowadzono ją dzięki środkom z MKiDN i środkom norweskim. Jej koszt wyniósł 30 mln zł. Pałac ma odnowione wszystkie elewacje, odrestaurowane rzeźby zwieńczające tympanon oraz płaskorzeźby, wymienioną instalację oświetleniową, centralnego ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji; nowy system iluminacji budynku. Jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Podaj dalej
Autor: W
Źródło: Rzeczpospolita