Wtorek, 9 lutego 2021

Czarne chmury zawisły nad Bielskim Antykwariatem Naukowym, którego historia sięga 1972 roku. Placówka mieści się przy ul. Cieszyńskiej 13 w Bielsko-Białej. Koszty czynszu i zadłużenie mogą doprowadzić do jej likwidacji.

“Już nieraz ratował się przed zamknięciem, będąc wręcz przeganianym, ale teraz znalazł się na skraju upadłości. Jeśli miłośnicy książek nie dopiszą, a miasto nie wyciągnie pomocnej dłoni, Małgorzata Malczewska, wielki autorytet w branży, po ponad 45 latach pracy będzie musiała zamknąć swój ukochany, po brzegi wypełniony tomami, przybytek wiedzy. I osierocić czytelników, bo ze świecą szukać w regionie miejsc z taką historią i takimi zbiorami” – alarmuje serwis Beskidzka24.pl.

Jak tłumaczy właścicielka, “już od lat obserwujemy tendencję, że zwiększa się grupa tych klientów, którzy sprzedają książki w stosunku do tych, którzy je kupują. Z jednej strony to dobrze, bo jest większy przegląd tytułów, lecz z drugiej strony źle, gdyż postępuje spadek sprzedaży”. Dojmująca była też zapaść na rynku zbytu używanych podręczników. Na spadek kondycji finansowej przemożny wpływ miały ciągłe przeprowadzki, do których była zmuszana właścicielka. Każda taka zmiana, konieczność drogich remontów i długich przestojów w działalności generowały koszty.

Długi antykwariatu narastały, a wtedy pomocną dłoń wyciągnęły władze miasta i Zakład Gospodarki Mieszkaniowej, na dwa lata zmniejszając czynsz i dając czas na spłatę zadłużenia. Jednak okres ulgowych opłat czynszowych właśnie dobiegł końca, a wynajem lokalu tuż przy rynku to zbyt duży wysiłek.

“Kolejnej przeprowadzki już nie przetrwamy. Walczyłam o to miejsce od tylu lat, ale tego już mogę nie przeskoczyć. Pismo do ZGM-u z prośbą o przedłużenie ulgowej stawki na czas epidemii zostało rozpatrzone negatywnie, więc pozostaje tylko zwrócenie się z prośbą do władz miasta. Może uzyskamy możliwość działania jeszcze przez kilka lat” – mówi właścicielka.

Mieszkańcy na Facebooku utworzyli wydarzenie pod hasłem „Ratujmy Antykwariat Naukowy w Bielsku-Białej!”.

Bielski Antykwariat Księgarski powstał 11 grudnia 1972 roku pod patronatem PP „Dom Książki” Katowice, Ekspozytura Bielsko-Biała. Działał na bielskiej Starówce w  jednej ze starych kamieniczek przy ul. Cieszyńskiej 13. W październiku 1990 roku, po wyodrębnieniu ze struktury przedsiębiorstwa, zaistniał jako placówka samodzielna – prywatna, czyli Bielski Antykwariat Naukowy. We wrześniu 1998 roku nastąpiła przymusowa zmiana lokalu, a nowa siedziba mieściła się w bliskim sąsiedztwie Zamku Sułkowskich przy ul. Wzgórze 14. We wrześniu 2015 roku ponownie musiano zmienić lokal, lecz tym razem – po siedemnastu latach – był to powrót na Cieszyńską 13. Małgorzata Malczewska pracę w antykwariacie rozpoczęła w styczniu 1975 roku.

Podaj dalej
Autor: ET